- 479 Na onzen terugkeer van Nieuw-Guinea namen wij het vraag stuk der verwapening der berg- artillerie op nieuw in ernstige studie. Ons kwam het mogelijk voor wel aan de Indische eischen te- kunnen voldoen en bij zes draagdieren een kanon met een Y0 van 400 M. te hebben. De bezwaren tegen onze eerste ontwerpen gerezen waren er voornamelijk twee, eerstens, dat de maximum gasdruk in het kanon te groot was, ten tweede, dat het rendement te hoog en alsnog onbestaanbaar zou zijn. Aan het eerste bezwaar kan worden tegemoet gekomen door het kanon langer te maken, dit door de ballast niet op of naast het kanon te plaatsen en uitsluitend te doen dienen ter vermeerdering van het gewicht der terugloopende massa, doch deze naar achter te verplaatsenover het achter einde van het kanon te schuiven en er de ligplaats voor het sluitstuk in aan te brengen. Wij kwamen zoo instede van een ondeelbaar kanon tot een deelbaar kanon van 1.5 M. of 20 kalibers lengte met een gewicht van 210 K.G. met sluitstuk. Reeds in 1898 achtte de Oostenrijksche kapitein der artillerie Ritter von Fritsch het standpunt der metaaltechniek zoodanig, dat een rendement van 820 K. G. M. veilig aangenomen kon worden. Het Zwitsersche Legerbestuur stelde daarvoor een maximum van 300, het Russische veldgeschut had reeds in 1900 een rendement van 300, in 1902 had Vickers-Maxim een demontabel draadkanon met 276 K. G. M. Skoda verzekerde 350 te kunnen bereiken, haalde bij het proefkanon feitelijk 440 en thans bij de constructie van een voorloopkanon bij normale lading 315, bij verzwaarde lading voor de uiterste groote afstanden zelfs 470 K. G. M. Yon Heydenreich erkent dan ook, 1) dat we hier staan voor een feit, waarvan de verklaring nog niet is gevonden, „eine empfindliche Lücke der Wissenschaft." Terecht zegt hijRich- tigkeit des theoretischen Erkennens ist nur dann gewahrleistet, wenn seine Ergebnisse sich mit denen der Praxis decken." 1) Von Heydenreich: „Über die Zulassigkelt der Winekler'scben Formein zur Be- rechnung der Wandstarke an Gesohütz-Rohren und Gewthr-Laufen." Zeitschrift iü.- das gesammte Schiess-und Sprengstoffwesen, 190B, nos. 21 en 22.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 493