480 Zeker is, dat verder gegaan kan worden, dan thans algemeen wordt aangenomen en tot nu toe ook over 't algemeen het geval toas. Het „hoe ver?" zullen dure, praktische proefne mingen hebben aan te geven. Formules wijzigen zich daarnaar, daar deze gewoonlijk niet syntetisch, doch analytisch gevormd worden. „Die Praxis des Waffenbaus ist hier die Theorie vor uns!" Wij vermeenen dan ook, dat een arbeidsvermogen van 300 K. G. M. per K. G. kanongewicht bij gedragen geschut zal kunnen verkregen worden. Men kan de 100 K. G. zware deelen van den uit chemisch saamgesteld metaal vervaardigden vuur mond nog bijzondere bewerkingen, persen, enz. doen ondergaan. Immers „die Verwendung höherer Drucke als bisher bei weiterer Vergütung des Materials ist eine Forderung des Waffenbaus." Dit aannemende kwamen wij tot twee nieuwe ontwerpen, thans van deelbare kanonnen van 7,5 c. M. L/20, A. en B., waarin bij A. de beweegbaarheid op den voorgrond werd gesteld, bij B. het ballistisch vermogen. A. zou hebben een Yo van 400 M. en een gewicht van net stuk in batterij van 570 K. G., waardoor de gewichten der lasten alle ongeveer 5 K. G. beneden den gestelden grens bleven, B. een Yo van 425 M. bij een gewicht van 600 K. G., waarbij de lasten den gestelden grens bereikten. Bij A. is het rendement 252, bij B. 285 K. G. M. 1), terwijl de maximum gasdruk res pectievelijk is 1700 en 1920. Tegen deze ontwerpen, die beide na nauwgezet, deskundig onder zoek mogelijk en uitvoerbaar geacht werden, werd echter aan gevoerd, dat in beide gevallen van de affuit veel gevergd werd en dat een kanon met een V0 van 400 M. en een totaalgewicht van 600 K.G. meer kans van slagen zou hebben en meer waar borgen zou opleveren. Ons streven is thans om voor de berg- of gedragen artillerie van het Indische Leger te geraken tot een verdeelbaar kanon van 7.5 c. M., L/20, vervurend een projectiel van 6.5 K. G. zoo mogelijk een eenheidsprojectiel volgens ons project met eene aanvankelijke snelheid van minstens 400 M., bij een totaalgewicht van het stuk in batterij van hoogstens 600 K. G. 1) "Veiligheidshalve minder dan 300.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 494