481 Of dit bereikt zal worden is een open vraag. De een beant woordt deze op voor hem goede gronden beslist ontkennend, de ander, eveneens op goede gronden, met het oog op hetgeen reeds bereikt iverd en den als het ware dagelijkschen, reusachtigen voortgang der techniek vermeent van wel. Wij behooren natuur lijk tot de laatsten. Een V0 van 380 M. werd reeds bereikt door Skoda en Schneider, de resteerende 20 M. om 400 M. te verkrijgen zullen zeker toch wel te halen zijn, hoeveel nog verder gegaan kan worden zal de praktijk rog moeten leeren. De constructeur, wien het gelukt het project te verwezen lijken, zal met zijn stuk komen te staan aan de spits der ge dragen artillerie, dat stuk zal daardoor ook elders zijn weg vinden. Het doet er niet toe wie dat geschut construeert en levert hoewel veld- en berggeschut wat sluitstuk en richtmiddelen betreft één type moeten vormen indien slechts voor het Indische Leger verkregen wordt? het bestehet beweegbaarste en ballistisch hoogst staande, verdeelbare bergkanon. Onzen dank aan Legerbestuur en Regeering die ons in de gelegenheid stelden onze denkbeelden in Europa, waar alle bronnen zooveel meer en beter ter beschikking staan, technisch advies zooveel beter verkregen kan worden verder uit te werken en zoo mogelijk te verwezenlijken. Hulde aan de zoo ruime opvatting, welke hieruit spreekt. Al moge onverhoopt en totaal onverwacht door ons niet bereikt kunnen worden, hetgeen wij ons voorstelden, zelfs al lijden onze projecten schipbreuk, theoretisch waren zij alleszins mogelijk, dit werd officieel erkend, echter slechts de praktijk, de constructeur, kan deze mogelijkheid verwezenlijken. Voor slagen is daarom nauwer samenwerking en overleg tusschen den constructeur en den voorsteller deze laatste in geenen deele tevens constructeur een onafwijsbaar vereischte. Zonder dat kan niets bereikt worden en zou wellicht de stand van het vraagstuk nog eenigen tijd blijven in het huidige stadium. A. J. Gooszen. Ben Haag, December 1909.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 495