485 ondergaan, wanneer het M. T. niet in het midden van het doel ligt, doch dit zijn slechts gemiddelden en niet voldoende nauw keurig om practisch bruikbaar te zijn. Zoo zien we dat de in 18 vermelde procentgetallen, wan neer er eene schattingsfout van 50 M. bestaat, moeten verme nigvuldigd worden met 0,80. Dit is evenwel alleen juist voor 600 M. Voor 300 M. wordt dit 0,93 en voor 900 M. 0,67. Bij een schattingsfout van 100 M. wordt voor X vermeld 0,40. Dit dient op 500 M. 0,52 en op 800 M. 0,21 te zijn, enz. 19 eerste alinea. Het slot hiervan dient niet te luiden „als 4:3:2" doch „als 6:4:3". Idem tweede alinea dient niet te luiden „met 4/s resp 2/s" doch „met 3/2 resp 3/4". Ten slotte moeten me nog enkele woorden over „het Premie stelsel" uit de pen. Ingevolge tarief 46c wordt per man en per maand toegestaan f 0,053 zegge vijf en een halve cent. Van dit bedrag moeten de premies uitgekeerd worden voor mins tens twee individueele en één gezamenlijke oefening en bovendien nog een bedrag worden afgezonderd voor het afstanden schatten. Het zijn niet alleen de beste schutters aan wie premie uit gekeerd wordt, doch ook de minderwaardigen moeten eene kans hebben. Nu kan men wel een mooi „premiestelsel" gaan samenstellen, waarbij voor elke oefening zorgvuldig rekening is gehouden met de trefkans en den tijd, doch spoedig zal men ontwaren dat dit mooie stelsel practisch van weinig nut is. Het gaat toch niet aan eene premie van een halve cent of een cent uit te loven. Het minimum zal wel twee a drie cent dienen te zijn. Het maximum kan wat hooger gesteld worden, doch waar zou de compagnies cdt. met zijne vijf en een halve cent blijven, die bereikbare premies van f 0.50 en hooger uitloofde? In de 2e Afl. heeft de kapt. H. Lamberts een „universeel schema" van premiën ontworpen. Dit schema is in overeenstem ming met de aanschrijving van den Chef van het Wapen; even wel, is het voor een baancommdt. op het schietterrein niet wat lastig, om, behalve de vele zaken waar hij reeds op moet letten, ook nog met twee schuifjes te gaan werken voor het bepalen der premie voor elk schutter

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 499