37 En nu zijn methode. Gaat vooraf een beschouwing over a. het menschenmaterieel; b. den beschikbaren tijd; c. de geschiktheid enz. der instructeurs; d. de eischen, die het prin cipe stelt om tot verwezenlijking te komen. Het oordeel van L. over de miliciens en de geschiktheid der instructeurs is niet bijster bemoedigend. „De hoofdkenmerkende eigenschappen van den milicien zijn „gewilligheid en kinderlijkheid, met al de gevolgen van dien. „Zijn gemiddelde ontwikkeling is beneden het middelmatige, „een flink ontwikkeld spierstelsel heeft hij niet." „De voordeelen zijner kinderlijkheid zijn, dat, bij oordeelkun dige leiding, ijver en belangstelling kunnen worden opgewekt. „Daartegenover staat echter, dat zelfvertrouwen en wilskracht „gewoonlijk afwezig zijn en 'een spoedig intredende moedeloos heid zich vertoont. Verder zijn plichtsgevoel, eerzucht, zelf- „standigheid en vastberadenheid onbekende grootheden. „Wat de instructeurs betreft, niet ieder officier-instructeur „is in het bezit van evenveel tact tot het geven van instructie. „Dat er een cursus aan de Normaal Schietschool bestaat, om „aldaar o. m. betere instructeurs te vormen, bewijst wel, dat „men ook hem niet onverdeeld geschikt acht voor die taak". Wat de onderofficieren-instructeurs betreft, als men hen door- eengenomen het certificaat „middelmatig" toekent, is hun zeker niet te kort gedaan. „Bijna zonder uitzondering hebben zij het „groote gebrek van de verschillende soorten oefenstof niet te „kunnen combineeren, waardoor zeer veel aangebrachte geoefend heid weder vernietigd en verwaarloosd wordt en veel geschikte „oefentijd verloren gaat" De oefentijd noemt L. te kort, in verband met de groote hoeveelheid oefenstof. „De beschouwing der behandelde factoren zal wel niemand „als overbodig ter zijde willen stellen of daaraan maar het „minst van zijn gewicht willen ontnemen". L. tart een ieder „de meest volmaakte methode, berustende op het mooiste principe, „zonder deze beschouwing, maar op willekeurig te nemen mate- 1) Zou dit in den loop der tijden niet beter worden. Gun den instructeur tijd om zich in een gloednieuwe methode in te leven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 49