489 juistheids vuren (voltreffers tegen schildbatterijen) zou die nadee- lige invloed zich op onaangename wijze doen gevoelen. Het is derhalve zeer gewenscht den invloed van scheeven radstand op te heffen. Dit kan geschieden door den vuurmond zijdelings te richten met zooveel correctie als noodig is om voor de te verwachten zijdelingsche afwijkingen te corrigeeren. De zijdelingsche correctie voor den scheeven radstand is gelijk aan het product van de helling der affuitas (uitgedrukt in °/00) en de tangens van den elevatiehoek. Is de opzethoogte H (in °/00) en de helling van de affuitas cp in graden gegeven, dan mag voor de correctie genomen worden x). H sin cp Uit het vorenstaande blijkt, dat de correctie voor den scheeven radstand afhankelijk is van de elevatie en van de helling der affuitas, zoodat zij telkenmale bij verandering van die groot heden opnieuw moet worden berekend. Hoewel nu het meten van de helling der affuitas en het berekenen van de correctie op zich zelf zeer eenvoudig zijn, zoo behoeft het toch geen betoog, dat deze methode in de practijk geen toepassing kan vinden, althans niet bij snelvuurgeschut, waarvan alle organen erop ingericht zijn om de grootst moge lijke vuursnelheid te ontwikkelen. Het is dan ook noodzakelijk de vizierinrichting zoodanig te construeeren, dat door een enkele manipulatie, zonder bereke ningen, de benoodigde zijdelingsche correctie gegeven, dus de invloed van scheeven radstand uitgeschakeld kan worden. Bij de vaststelling van de daartoe vereischte inrichting is van de volgende overweging uitgegaan. Om een vuurmond de vereischte zijdelingsche richting te geven, moet het schootsvlak (verticaal vlak door de zielas) in den gewenschten stand ten opzichte van het rooi- of directievlak (verticaal vlak gaande door het doel en het midden van de mon ding) worden gebracht. Dit geschiedt met behulp van den opzet, 1) Zie Berkhout. Het schieten blz, 408. Yon Kschler. Yortrage aus der Artillerie-Lelire blz. 88. Kozalc. Mitteilungen 1902 blz. 765.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 503