490 welke bij horizontale affaitas een bepaalden stand ten op zichte van het schootsvlak heeft (het vlak, gaande door het raidden van de opzetstang, is evenwijdig aan, of maakt zooals bij het Indische veldkanon een zekeren hoek met het schoots vlak). Die stand van den opzet verandert, als de raden van de affuit niet even hoog staan, zoodat het schootsvlak nu niet in de gewenschte strekking komt, doch naar rechts of links daarvan afwijkt, naarmate het rechter- of het linkerrad lager staat dan het andere. Is echter de opzet draaibaar om een as, welke evenwijdig loopt aan de zielas, en is hij tevens voorzien van een libel, waarvan de luchtbel inspeelt als de opzet zijn oorspronkelijken stand ten opzichte van het schootsvlak inneemt, dan kan dit laatste, onafkankelijk van de omstandigheid of het eene iad hooger of lager staat dan het andere, in de gewenschte strek king worden gebracht; door de draaiing toch van den opzet om de luchtbel te doen inspelen, wordt de opzet zijdelings ver plaatst, waardoor van zelf de benoodigde correctie tot opheffing van den invloed van scheeven radstand wordt gegeven. Een en ander is bij de vizierinrichting van het Indische veldkanon op de volgende wijze bereikt Het opzethtuis Yx (fig. 11) is door middel van den bout H. welke evenwijdig is aan de zielas, draaibaar verbonden aan het bovengedeelte van den opzetdrager Y en grijpt aan de onderzijde met een boogvormige richel in een overeenkomstige sponning van den opzetdrager. Deze richel is van onderen van tanden voorzien, waarin een zich in den opzetdrager bevindende wormschroef grijpt. Door te draaien aan het platte, buiten den opzetdrager uitstekende handvat G der wormschroef kan het opzethuis over 5° naar links en naar rechts om den bout H worden bewogen. Aan de achterzijde van het opzethuis is de libel F aangebracht; bij horizontalen radstand staat de as hiervan loodrecht op het schootsvlak en speelt de op nul gestelde luchtbel in. Door nu de luchtbel te laten inspelen, kan er voor gezorgd worden, dat het opzethuis en dus ook de daarin geplaatste opzet steeds den oorspronkelijken stand ten opzichte van

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 504