491 het schootsvlak inneemt, alzoo slechts de voor de normale correctie voor de derivatie benoodigde helling met dat vlak heeft. Aangezien de spoorbreedte van de Indische affuit gelijk is aan 1.27 M. en het opzethuis over 5° naar links en naar rechts kan worden bewogen, kan het eene rad hoogstens 1.27 sin 5° 1.27 X 0.08716 0.1107 M. of ruim 1 d.M. hooger of lager geplaatst zijn dan het andere, wil men door het laten draaien van den opzet den invloed van den scheeven stand dei- raden nog veronzijdigen. (fig 12.) Hoewel de libel F zoodanig is geplaatst, dat de richter de luchtbel kan zien zonder dat hij de voor het richten vereischte houding van zijn hoofd behoeft te veranderen, zoo moet hij daartoe toch zijn oog van den kijker en dus van het doel af brengen. Het gevolg hiervan is, dat de richter, nadat hij de luchtbel tot inspelen heeft gebracht, het doel weder moet op zoeken, omdat door dit uitschakelen van den invloed van scheeven radstand, het richtkruis van den kijker zich ten op zichte van het doel zijdelings heeft verplaatst. In het hierdoor veroorzaakte tijdverlies zou desnoods berust kunnen worden indien dat doen inspelen van de luchtbel slechts eenmaal, na het geven van de eerste richting, behoefde te ge schieden. Dit laatste is echter geenszins het gevalbij scheeven radstand neemt de opzet, bij het veranderen van de elevatie, telkens een anderen stand in ten opzichte van het schootsvlak, terwijl verder de radstand wijziging kan ondergaan doordien het eene rad zich dikwijls dieper ingraaft dan het andere. De richter moet dan ook telkens den stand van de luchtbel controleeren en deze zoo noodig doen inspelen, waarvan tijdverlies en dus vermindering van de vuursnelheid het gevolg is. In verband met het vorenstaande zal het duidelijk zijn, dat de grootste vuursnelheid, gepaard aan de grootst mogelijke juistheid alleen dan bereikt kan worden, als de libel en het oculair van den kijker zoodanig vereenigd zijn, dat bij het richten niet alleen het richtkruis en het doel, doch tegelijk ook de luchtbel gezien wordt. Aan deze voorwaarde kan bij den pano ramakijker op eenvoudige wijze voldaan worden; de opening voor verlichting van bet richtkruis wordt niet in den zijwand, I. M. T. 1910 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 505