492 maar ia den onderwand van de oculairbuis aangebracht, terwijl daarin, loodrecht op de as van die buis en onder het lichtkruis, een kleine horizontale libel wordt geplaatst. Deze libel snijdt een segment af van het cirkelvormige gezichtsveld van den kijker, in welk segment de luchtbel zich heen en weer be weegt (fig. 13). Het gezichtsveld wordt hierdoor kleiner, doch in zoo geringe mate, dat dit nadeel in geen geval opweegt tegen de voordeelen, welke een dergelijke inrichting biedt. De bovenomschreven plaatsing van de libel is van bijzonder groote waarde voor kanonnen, waarbij voor het geven van de zijdelingsche richting het pivötsysteem is toegepast. Bij dergelijke kanonnen draait de pivöt, als het kanon in verticale richting wordt bewogen, om een horizontale as, zoodat zij, na het geven van de hoogterichting, een schuinen stand zal hebben. Wordt nu aan het draai wiel T (fig. 11) gedraaid om de fijnere zijdelingsche richting te geven, dan beweegt zich de wieg en dus ook de libel F om die schuin staande pivöt, tengevolge waarvan de luchtbel zal uitwijken. Om deze weer tot inspelen te brengen, moet het opzethuis met behulp van G gedraaid worden; hierdoor verplaatst de opzet zich zijdelings, zoodat de richtlijn niet meer op het doel uitloopt. Deze moet nu weer op het doel gebracht worden, waartoe de wieg (met kanon en libel) andermaal om de schuin staande pivöt gedraaid moet worden, zoodat de luchtbel opnieuw uitwijkt. Deze bewerkingen moeten zoo dikwijls worden herhaald, totdat ten slotte de richtlijn op het doel uitloopt en tevens de luchtbel inspeelt, hetgeen begrijpelijkerwijs slechts door buitengewoon goed geoefende en handige richters zonder aanzienlijk tijdverlies kan worden uitgevoerd. Is echter in den kijker een libel aangebracht, zooals bij de vizierinrichting van het Indische veldstuk het geval is, dan kan de richter, door tegelijkertijd aan het draaiwiel T en aan het handvat G te draaien, de richtlijn op het doel brengen en zorgen, dat de luchtbel gedurende deze verrichting blijft inspelen. Zooals duidelijk zal zijn, kan de hiervoren omschreven in richting alleen bij den panoramakijker toepassing vinden, omdat alleen hierbij de oculairbuis, waarin de libel is geplaatst, steeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 506