493 de zelfde richting behoudt, onverschillig op welk punt van den omtrek gericht wordt, zoodat de libel steeds evenwijdig aan de affuitas blijft. Bij de vizierinrichting van het Indische veldkanon is naast de libel in den kijker, ook de libel F aan het opzethuis be houden de laatste moet dienen voor het geval de kijker om de een of andere reden niet gebruikt kan worden. Zooals reeds bij de beschrijving van het toestel voor de hoogterichting werd vermeld, is aan de rechterzijde van het opzethuis een ronde schrijf D (fig. 10) aangebracht, waarop de beweging van de opzetstang ten opzichte van het opzethuis wordt overgebracht. Op deze schijf is, front makende naar en goed leesbaar voor den sluitstukbediende een afstands- verdeeling aangebracht, welke de opzethoogten voor de ver schillende afstanden, uitgedrukt in meters, aangeeft. Door draaiing aan het stelrad W kan nu de sluitstuk- bediende, met behulp van de afstandsschijf, het kanon de bij een bepaalden afstand behoorende verhooging geven. In fig 14 is de afstandsschijf op de ware grootte afgebeeld; zooals uit die figuur blijkt, loopt de verdeeling tot 6000 M. en zijn de opzethoogten voor vijftigtallen van meters aangegeven. De afstandsschijf is in de plaats gekomen van de afstands- verdeeling met index, welke bij de tot nog toe algemeen ge bruikelijke constructies nabij het stelrad W ten behoeve van den sluitstukbediende is aangebracht. Bij dergelijke constructies bevat het overbrengingssysteem van af het stelrad W tot het opzethuis Y1 vrij veel elementen, waarin op den duur noodwendig speling moet komen, tengevolge waarvan na eenigen tijd troepengebruik de overeenstemming tusschen de aanwijzing op de afstandsverdeeling voor den sluit stukbediende en die op den opzet verloren zal gaan. Dit nadeel zal zich natuurlijk niet voordoen als de sluitstuk bediende, bij het geven van de richthoeken door draaiing aan het stelrad W, rechtstreeks op den opzet kan aflezen. De afstand toch. welken de opzet aangeeft, bepaalt steeds, hoeveel speling er bij de overbrenging ook moge zijn den waren lichthoef

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 507