494 d. i. den hoek tusschen richtlijn en zielas, omdat de aflezing van den opzet plaats heeft ten opzichte van een punt op het opzethuis, welk laatste een onwrikbaren stand inneemt ten op zichte van de wieg, dus ook ten opzichte van de zielas. De eenvoudigste oplossing zou daarom zijn, dat ten behoeve van den sluitstukbediende op de naar hem toegekeerde zijde van de opzetstang een afstandsverdeeling werd aangebracht; dan zouden eventueele fouten tengevolge van spelingen in het overbrengingssysteem van het stelrad W naar het opzethuis Yx geen invloed hebben. De firma Krupp achtte het niet wenschelijk op dit voorstel van de Indische artillerie-officieren, die met de aanschaffing van het veldgeschut belast waren, in te gaan, omdat bedoelde verdeeling op den afstand, waarop de sluitstukbediende zich daarvan bevindt, niet goed te onderscheiden zou zijn. Ten einde evenwel zoo goed mogelijk aan de gestelde eischen te voldoen, is de afstandsschijf, op voorstel van Krupp, aan de rechterzijde van het opzethuis geplaatst, zoodat nu verschil lende elementen, welke fouten ten gevolge kunnen hebben, zijn uitgeschakeld, en alleen nog speling in de overbrenging tusschen opzetstang en afstandsschijf van invloed kan zijn op het stellen van den opzet. c. De opzetstang. De stalen opzetstang V1 (fig. 11) is, overeenkomstig de daar voor bestemde sponning in het opzethuis, cirkelvormig gebogen en schuin gesteld. De opzetstang eindigt aan de bovenzijde in een draagvlak, waarop een huis is geschroefd, waarin de panoramakijker met een veerende grendel wordt vastgezet. Aan de rechterzijde van het achtervlak heeft de opzetstang een getande richel, waarin een rondsel van het opzethuis Yi grijpt. Zooals reeds bij de beschrijving van het toestel voorde hoogterichting werd vermeld, wordt de opzetstang op of neer en tengevolge van den schuinen stand gelijktijdig zijwaarts bewogen door draaiing aan het stelrad W (fig 10) of Wx (fig. 10 en 11); ook kan zij in- of uitgedraaid worden door de trom mel Q (fig. 11) met de hand te draaien. Moet de opzetstang vlug over een groote lengte worden verplaatst, dan wordt net rondsel in het opzethuis met behulp van Qx (fig. 11) buiten wer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 508