495 king gesteld, en de opzetstang door draaien aan K, of met de hand op- of neerbewogen. Aan de linkerzijde van de opzetstang bevindt zich een blok I (fig. 11) met luchtbelbuis voor het geven van de terreinhoe- ken. Dit blok kan—door middel van een rondsel It in eene sponning van de opzetstang worden bewogen langs een verdee ling in duizendsten, die van O tot 360 loopt. Moet het blok vlug over een groote lengte verplaatst worden, dan wordt het rondsel Ix buiten werking gesteld. Op de achterzijde van de opzetstang zal in Indië een afstands- verdeeling worden aangebracht, welke de opzethoogten voor de verschillende afstanden, uitgedrukt in meters, aangeeft (in ver band met de verdeelingen op de afstandschijf vermoedelijk van 0 tot 6000 M.). d. De panoramakijker. De groote vorderingen op het gebied der geschut- en af fuitconstructie hebben niet alleen de afstanden, waarop met veldgeschut geschoten kan worden, belangrijk doen toenemen, doch ook de vuuruitwerking aanzienlijk verhoogd en daardoor allerwegen een streven doen ontstaan zich zooveel en zoo goed mogelijk te dekken. Dientengevolge is het opzoeken van en het richten op ongedekte doelen, dat door het gebruik van rookzwak kruit toch reeds moeilijker was dan voorheen, nog bezwaarlijker geworden en zelfs niet wel mogelijk meer zonder gebruik te maken van kijkerinrichtingen, die aan het beperkte vermogen van het ongewapende oog tegemoet komen. Bij de starre affuiten konden deze instrumenten echter geen toepassing vinden, omdat het niet mogelijk was de richtkijkers bestand te maken tegen de hevige schokken, die het geheele samenstel van vuurmond en affuit bij het afgaan van het schot ondervindt. Ondanks de stevigste constructie en de doelmatigste wijze van vastzetten van lenzen en prisma's traden verande ringen in de onderlinge ligging daarvan en dus in den stand van de optische as van het instrument in. De richtkijkers telkens ?öor het afgeven van een schot weg nemen, ging natuurlijk niet, omdat dan alleen reeds door de richting het vuur zoodanig zou vertraagd worden, dat van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 509