496 bereiken van een eenigszins aanzienlijke vuursnelheid ge6n sprake kon zijn. Tot aan de invoering van de affuit met vuurmondterug loop waren richtkijkers dan ook hoofdzakelijk bij scheeps-en kustgeschut in gebruik, omdat zij hierbij konden worden aan gebracht aan het gedeelte der affuitage, dat niet aan den terugloop deelneemt, terwijl verder de groote afmetingen van dergelijke instrumenten bij bedoeld geschut geen bezwaren op leverden. Eerst toen het kanonterugloopgeschut bewezen had oorlogs bruikbaarheid te bezitten, en toen het door toepassing van het z.g.n. Porro'sche prismasysteem mogelijk was geworden de richt kijkers kleine, handige afmetingen te geven, eerst toen stonden aan het gebruik van richtkijkers bij het veldgeschut geen hinderpalen meer in den weg. Aanvankelijk bepaalde men zich tot gewone optische vi zierinstrumenten, doch aldra bleek, dat deze voor de indirecte richting, welke in verband met het streven naar dekking meer en meer op den voorgrond trad, verschillende bezwaren opleverden. De schildenwelke men, om de voordeelen van kanonterug loopgeschut ten volle tot hun recht te doen komen, moet aanbren gen ter bescherming van de voornaamste bedieningsmanschap pen maken het achterwaartsche richten vrij wel onmogelijk. Bovendien wordt door de richtopening in de schilden, die met oog op de dekking zoo klein mogelijk moet zijn, de keuze van voorwaarts gelegen hulprichtpunten beperkt tot die, welke ongeveer in de schootsrichting liggen. Voorts moet de richter zich verplaatsen zoodra de kijker uit zijn normalen stand, d.i. evenwijdig aan de zielas, om een eenigszins belangrijken hoek moet gedraaid worden. Hiermede is niet alleen tijdverlies ge moeid, maar ook kan de richter nu niet meer persoonlijk het richtmechanisme bedienen en moet hij zijne dekking achter de schilden prijs geven, zoodat weer een hulprichter in dienst gesteld moet worden, waardoor het richten niet weinig ver traagd wordt. Uit een en ander blijkt, dat om het hedendaagsche veldgeschut tot zijn recht te doen komen, aan de daarbij te gebruiken vizierinrichting de volgende eisch gesteld moet worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 510