- 500 werking het beeld van het voorwerp niet juist in het vlak van het richtkruis gekomen; dan ontstaat er parallax (verschilzicht), die men gemakkelijk kan waarnemen door het oog voor de oculairlens heen en weer te bewegen. Is nl. het beeld B (fig 16) van het voorwerp verder van het oog O verwijderd dan het kruispunt R van de draden van het richtkruis, dan zal bij eene verplaatsing van het oog naar links in O', het kruispunt R rechts van B worden gezien, en heeft het zich dus schijnbaar in te gengestelden zin als het oog verplaatst; de oculairlens met het richtkruis moeten dan een woinig vooruit worden bewogen. Lag echter het beeld in B' en dus dichter bij het oog dan het richtkruis, zoo verplaatst zich R ten opzichte van B' schijnbaar in den zelfden zin als het oog, en moet de oculairlens met het richtkruis achteruit worden bewogen. Door het wegnemen der parallax is de afstand van de oculairlens en het beeld gewijzigd! mocht hierdoor het beeld van het voorwerp minder duidelijk zijn geworden, dan moet dit hersteld worden door de oculairlens zoolang voor- of achteruit te bewegen, tot men voorwerp en richtkruis beide duidelijk ziet. Wilde men den astronomischen kijker van den panorama kijker aan al deze eischen laten voldoen, dan zou het instru ment grootere afmetingen moeten hebben, terwijl bovendien de verschillende bewerkingen om de parallax weg te nemen, de richting onnoodig zouden vertragen. Daarom is het oculair van den panoramakijker slechts voor normale (emmetrope) oogen in gericht, dus niet verstelbaar voor de gezichtsscherpten van ver schillende personen, terwijl ook geen inrichting aanwezig is om den afstand tusschen richtkruis en objectief te veranderen. In de leveringscontracten voor de panoramakijkers van het Indische veldgeschut is echter de bepaling opgenomen, dat de parallax op 1000 M. 0 moet zijn, dat wil dus zeggen, dat het reeële beeld van een op 1000 M. afstand voor den kijker geplaatst voorwerp in het vlak van. het richtkruis gevormd moet worden. (Wordt vervolgd) A. F. A. Hoog. Kapitein der Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 514