5einen - 504 Voor de enkele maal, dat men de sectie eerst in groepen wil oplossen snellen de groepen op dezelfde wijze uit elkaar, doch vormen op hun plaats gekomen twee gelederen. Naar hetzelfde beginsel kan het verspreiden uit de flank. Het rechter gelid marcheert dan rechts, het linker links op. Tijdens den opmarsch worden de tusschenruimten genomen en c. q. een gelid gevormd. van den thans vereischten tijd is uitgevoerd. Een niet te versmaden winst m. i, en bovendien hoeveel eenvoudiger! Het verzamelen kan ook vlugger en eenvoudiger. Wij missen n.l. het verzamelen uit de flank. Denken we eens aan een spits, die verspreid een kleine vijandelijke afdeeling verdreef en nu weer in marschvorm wil overgaan. Dezelfde „model" Commandant van straks eischt nu het verzamelen in front en kan daarna pas uit de flank in marschvorm overgaan. Wanneer bepaald wordt, dat de Ct. na het teeken verzamelen in de gewenschte richting wegloopt met 4 of 2 vingers opgestoken, waarop allen dan in den snelsten gang hunne plaatsen op 4 of 2 gelederen weer innemen, zal men ook ditmaal veel tijd winnen en veel ordelijker zijn doel bereiken. Een en ander leek mij van voldoende gewicht om het eens onder de aandacht van belangstellende lezers van het I. M. T. te brengen. Behalve de seinen aangegeven in de Handleiding voor den optischen seindienst heeft men, vooral in de kleine verbanden en op het gevechts- veld, behoefte aan eenige eenvoudige seinen. Het voorschrift op den veld dienst geeft er eenigen en onderscheidt gezicht- en geluidseinen. De ondervinding Teert, dat dit aantal niet voldoende is en het uitzenden van ordonnansen niet achterwege kan blijven. In den Russisch-Japanschen oorlog werd dan ook door de Japanners op het gevechtsveld zeer veel met seinen gewerkt, waardoor ze, behalve aan tijd, heel wat aan menschenlevens wonnen, daar het gebruik van ordonnansen op een modern gevechtsveld niet meer kan bestaan, althans niet in de le linie. Wil men de zekerheid hebben onder alle omstandigheden begrepen te worden, dan dient het systeem uiterst eenvoudig en logisch te zijn. De seinen uit het voorschrift velddienst zijn dit zeer zeker en werden door mij dan ook als basis aangenomen. Zij vinden m. i. hun oorsprong in de gebaren taal, althans voor het meerendeelbij de hieronder door Wanneer men beide manieren met het hor loge in de hand eens vergelijkt met de in R. I, 1. aangegeven wijzen dan zal men zien, dat de geheele handeling in 1 Is v. d. L. Decembër 09

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 518