505 mij aangegeven uitbreiding heb ik me daar zooveel mogelijk aan ge houden. Volledigheidshalve vermeld ik eerst de reeds bestaande teekens uit den velddienst. „Om bewegingen rechts, links, voor- en achterwaarts te doen uit roeren wordt, na de aandacht te hebben getrokken door een stoot op „de tirailleursfluit, de arm in de bedoelde richting uitgestrekt" Zonder bezwaar kunnen hier de teekens voor schuinsche richting worden bij gevoegd. „Om te verzamelen worden beide armen zijwaarts uitgestoken en daarna „op de borst gekruist." Hieraan zou ik willen toevoegenom te verspreiden worden beide armen op de borst gekruist en daarna zijwaarts uitgestoken. Wil men een en ander in snellen gang doen uitvoeren dan wordt de looppas nagebootst (velddienst) of wel twee maal achtereen hetzelfde teeken gegeven (gevechtsveld). „Tot waarschuwing om halt te maken, wordt een arm omhoog gestoken „zwaaien met de hand boven het hoofd beteekent: de vijand wordt gezien". Hemen we aan dat dit laatste teeken, met één hand gegeven, steeds een kleine vijandelijke infanterie patrouille binnen de kleine afstandsgrens beteekent, dan zou men kunnen aannemen dat: na dit teeken de eene arm half omhoog gestoken: Iop een sterkte doelt van een groep (een handvol); beide armen half omhoogII stelt voor -I- 2 groepen 1 sectie (twee handen vol); een arm geheel tt OO omhoog: is dan comp en beide armen omhoog -1-één comp. (stollen voor één en twee machtige armen d.i. sterkte van beteekenis). Is de vijand sterker dan de tactische eenheid, dan wordt het teeken de vijand wordt gezien met beide armen gegeven. Opzettelijk is bij het bovenstaande niet van bewegingen gebruik gemaakt, maar van standen, omdat het missen van een enkele beweging natuurlijk verwarring geeft. Elk deel van het sein moet door den ontvanger eerst worden teruggegeven vóór het volgende deel wordt geseind. Om bij bovengenoemde seinen bovendien aan te geven, dat we met cav. of art. te doen hebben kan de seiner, na het teeken de vijand wordt gezien, zich heen eu weer bewegen (loopend of kruipend) cav. of zijn handen boven het hoofd tegen elkaar Blaan art. Voor wat de sterkte betreft, beteekent dan het sein voor sectie een peloton cav. of een sectie art.; dat, voor comp.A escadron of twee sectien art. en voor de comp.een escadron of één batterij. Om aan te geven op welken afstand men den vijand schat, kan de seiner voor middelbare afstanden y de schuine stand benedenwaarts (beteekent vrij groot) aan beide armen geven, terwijl voor groote afstanden de beide armen horizontaal zijwaarts worden gebracht sS (heel groot). Naarmate van den afstand enz. kan de zichtbaarheid verhoogd worden door een zakdoek of hoofddeksel in de hand(en) te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 519