39 Neenmen is meer beveiligd, meer gepantserd tegen den invloed van emoties, „als men meer hersenwerking vereischende „handelingen verricht". „De hersenen mogen niet braak liggen voor „de emoties van het slagveld" x). „Niettegenstaande de eindresultaten der beide principes, zoo- Sis reeds gezegd, dezelfde zijn, zijn er dus enorme verschillen „in de gevolgen van het aanvaarden van ieder der principes. Bij „dat der juiste richting blijft steeds op den voorgrond staan „het axioma, dat een schot, afgegeven zonder zuiver richten, „geen of toevallige uitwerking geeft en zal de man langs natuur- „lijken weg, door eigen bekwaamheid er toe komen, waar moge- „lijk, steeds korter richttijden te nemen". „In dit geval zullen de schutters ook snel schieten, doch dan „is er geen kwestie van munitieverspilling". Deze snelle scho- „ten zijn langs natuurlijken weg uit de paring van een goeden „aanslag met zuivere richting geboren en zoó'n natuurlijk geboren „product waarborgt ons goede resultaten. „Met het principe der juiste richting als basis, zal een betrekke lijk eenvoudige oefenschool doorloopen behoeven te worden, „om de in 't principe uitgedrukte schietbekwaamheid in zijn „eenvoudigsten vorm aan het materieel eigen te maken. „Het materieel zelf zal daardoor niet overbelast worden en „zijn moreel evenwicht behouden, of eerder nog steviger voelen „worden door den aanwinst van zelfvertrouwen. De tijd, die „tot deze vorming benoodigd is, zal betrekkelijk gering kunnen „zijn, zoodat nog heel wat tijd over blijft, om de verkregen be kwaamheid verder te gaan ontwikkelen. Lust en ijver, belang stelling en ernst zullen daardoor gemakkelijk worden opge- „wekt, levendig gehouden en opgevoerd. Yoor het ontstaan van „moedeloosheid behoeft men thans niet te vreezen". De grondgedachten, die bij L. voorzitten en daardoor een van de oude methode afwijkende rechtvaardigen, zijn deze: „de soldaat is in 't vuur vrijwel geheel aan zich zelf en zijn „geweer overgelaten; is daarbij blootgesteld aan zeer sterk „aangrijpende gewaarwordingen, heeft tegenover zich zeer lage „doelen, veelal van zijn standplaats af onzichtbaar en geeft „zijn vuur af van uit lage vuurstellingen, tenzij bijzondere 1) Makkelijk gezegd! Wil L. ook een methode aangeven om dit gedaan te krijgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 51