513 l)ie kamp-toelage is steeds dezelfde gebleven, ondanks het jarenlange gemopper der mindere en de herhaalde bevestiging der hoofd-officieren dat het eigenlijk wel wat te weinig is. De subalterne offcieren ontvangen 2.50 daggeld. Hiervan gaat f 0.25 af voor het mess fonds en f 0.25 extra-toelage voor je jongen. Restf 2, en nu heb ik al ettelijke jaren zoo'n schietoefening meegemaakt, maar nog nimmer een menage gekend waar ik met f 2 per dag toekwam. In den re-el is de menage plm. f 3 per dag, hierbij dan nog met gerekend de vertering aan drank. En nu kan men wel zeggen dat je huishouding door je afwezigheid minder kost en je vertering in de plaats komt voor die in het garnizoen, maar voor de getrouwden scheelt het aardappel je en het halve broodje dat ze thuis meer eten, geen dubbeltje, terwijl je in het garnizoen lang niet de helft verteert dan wanneer je onder kamera den in het kamp zit. Vooral het zware wapen wordt hier in Indië nog al stiefmoederlijk behandeld. Om te beginnen, dezelfde gratificatie bij de aanstelling als het hoofdwapen, met de duurdere uitrusting aan harnachement, rijbullen, nrismakijker enz., dan de nieuwe tractementsverbetermg, d. w. z. tot jaren dienst 10 in de maand meer, minus de meerdere belasting, daarna evenveel, en dat voor al die hoogere geleerdheid die je op de academie heb moeten slikken. Komt de infanterist wat in de verdrukking, dan helpen een paar maanden „buiten" hem er weer heelemaal bovenop, hiertegenover zit de artillerist zijn leven lang elke ma,and voor f 20 in de paaraenkorting, want je paard moet je ook al zelf betalen, is het a- betaald dan wordt het weer tijd een nieuw aan te schaffen en wanneer je bij het bereden gedeelte niet meer dan een op stal hebt, is het eigenlijk maar half goed. Verder de meerdaagsche oefeningen, waarbij je jongen met je bagage niet de groote afstanden achter de batterij kan meedraven, zoodat je hem vaak langs groote omwegen per spoor moet laten reizen, waarvoor de daggelden3 ook niet altijd toereikend zijn. "Wanneer men nu nagaat dat schiet- en meerdaagsche oefeningen een groot deel van het jaar in beslag nemen komt men tot het resultaat dat de artil erist bij zijn als regel kleiner netto-inkomen dan de infan terist nog een aardig duitje mag bijpassen. In Holland krijgt een bereden artillerist een tegemoetkoming wanneer hij voor het eerst bij de „veld" komt en bovendien nog een jaarlijksche toelage boven het tractement, in Indië kunnen wij het zonder, wat Niettegenstaande dit alles hunkert elk officier toch naar het bereden gedeelte: zeer begrijpelijk vanwege de aangenamer dienst en het peerd, maar ook dit gaat steeds moeilijker. Op het handjevol bereden artil leristen dat we hebben, vinden wij hier in Indië reeds 3 uit Holland gedetacheerde officieren, niet alleen dat dit voor ons 3 plaatsen minder beteekent, maar dit is reeds oorzaak geweest dat kortgeleden een uit Holland van ziekteverlof teruggekomen Indische luitenant op non-acti viteit is gesteld. En naar de geruchten, komen er nog meer geachte Hollandsche kameraden. Maar ondanks alles zou S. toch weer artillerist worden, als hij nog eens moest beginnen. Gelooft S. dan dat het bij de andere wapens alles botertje tot den boom is Niets is volmaakt op dit ondermaansehe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 527