40 „terreinomstandigheden hem dit anders veroorloven. Gebaseerd „op deze grondgedachten, komt L. tot de volgende 3 hoofd punten, waaruit de methode zou moeten bestaan". „I. Een eenvoudige instructie, om den man te leeren, 't geweer „als vuurwapen te behandelen. „II. Het ontwikkelen en toepassen van richtingscapaciteiten. „III. Het gevechtsschieten. „De oefenstof van punt I, zou de gymnastische oefeningen, „het gebruik van het vizier, gepaard met het richten op kleine „afstanden, het drukpunt nemen en doordrukken, het vullen „en ledigen van het magazijn, het vaardigmaken en in de rust „stellen van het geweer en den aanslag in de 3 normaalhoudingen „moeten omvatten. Na verloop van een maand zal men dan „althans zoover met dit hoofdstuk gereed moeten zijn, dat tot „schieten met losse patronen kan worden overgegaan en hierna „tot de opleiding op het schietterrein". „De oefenstof van punt II zou het richten op kleine en groote „afstanden, de voordeeligste houdingen tot opgelegd vuren, het „veranderen van mikpunt in verband met de dracht van het „geweer of andere omstandigheden en last not least, de waar- „neming door den schutter van het punt, waarop hij gericht „is op het oogenblik, dat het schot afgaat, moeten omvatten". „Tevens zou tijdens de behandeling dezer oefenstof het marga- „schieten beoefend moeten worden en zouden daarbij de ellips vormige- of ringschijven doelmatig zijn. Hierbij de strenge con- „trole, die thans op de banen uitgeoefend wordt, te handhaven". „Voor het oordeelkundig verband tusschen de achtereen- Volgens te behandelen oefenstof, neergelegd in punt II met punt „III, het gevechtsschieten, zou het voorschrift en verder het „doorzicht van den C. C1. kunnen zorgdragen, doch deze beide „punten zouden naast d. w. z. althans niet na elkaar moeten wor- „den behandeld en beide gedurende het geheele oefeningsjaar". De door L. voorgestane methode nu wil, dat, „waar het ont wikkelen der richtingscapaciteiten kan plaats hebben buiten „het schietterrein en naast en gelijktijdig met de vorming tot „oorlogsschutter, waaraan het geheel ondergeschikt is, dit „ook aldus zal geschieden, terwijl dit laatste doel veel meer „op den voorgrond zal treden, dan tot nog toe".

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 52