Overzicht uan eenige Tijdschriften, Tijdschrift voor het Binnenlandscli Bestuur, Februari 1910. Overgenomen uit de Veeartsenijkundige bladen voor N. I. deel XXI afl. 5 treffen wij in dit tijdschrift aan een opstel van den Heer 'f Hoen gouvernementsveearts te Buitenzorg, over „De eerste Arabische hengsten op Soemba." In dit onderhoudend geschreven artikel deelt schrijver ons mede, dat op de jaarmarkt te Bombay, twee mooie exemplaren van Arabische dekhengsten aangekocht werden, respectievelijk 1,48 en 1,50 M. hoog, welke dieren bestemd waren voor de verbetering van het paardenras te Soemba, welk ras (de sandelhouts), zooals bekend is, de laatste jaren hard achteruit ging. Na verder beschreven te hebben, op welke wijze het fokken van paarden bij den Soembanees geschiedt en tot welke maatregelen de radja's overgingen—o.a. het invoeren van minderwaardige Australische hengsten— om paarden van hooger taille te krijgen, (welke ondervindingen door schrijver opgedaan werden gedurende een reis dwars door Soemba) en voorts medegedeeld te hebben aan wie de Arabische dekhengsten afge staan werden, terwijl er getracht wordt thans nog meerdere exemplaren in te voeren, levert de geachte schrijver ten slotte eene beschouwing, ter overdenking aanbevolen, welke wij hier in haar geheel laten volgen „Te Maoe Djawa in de Ivadoemboelvlakte, stelde de toenmalige kapitein der artillerie Dijk, civiel gezaghebber van Soemba, zich indertijd voor eene stoeterij op te richten voor het fokken van San- delhouthengsten, bestemd om het paardenras in de Preanger Be- gentschappen en het overige gedeelte van Java te verbeteren. Er is toen evenwel besloten te Padalarang in de Preanger Regent schappen eene tamme stoeterij in het leven te roepen, waar thans dezelfde hengsten gefokt worden uit geïmporteerde Sandelhoutmer ries en hengsten. Het feit, dat de beste exemplaren van een paardenras gefokt worden in het land, waar dit ras door de natuurlijke voor waarden is gevormd, heeft destijds blijkbaar geen punt van overwe lfde» gevormd. De slechte resultaten van het sedert opgeheven sandelhoutstamboek waren er eveneens om te bewijzen, °dat het vrijwel mislukt is in de Preanger superieure sandelhouts te fok ken. Ik voor mij ben er dan ook van overtuigd dat men thans op clen verkeerden weg is. 1) Evenals elk dier een product is van bodem, klimaat en voeding en verpleging, heeft ook het sandelhoutpaard steeds beantwoord aan deze natuurwet. De bodem van het eiland 1) Wij cursiveeren. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 530