517 Soemba bestaat in hoofdzaak uit koraal en kalksteen, daarbij is bet terrein zeer geaccidenteerd, terwijl bet klimaat er bet grootste gedeelte van bet jaar warm en droog is. Het gras, dat er groeit scbiet vrij boog op en bevat vrij veel kalkzouten. Aangezien de paarden er, behalve wanneer de droge moesson lang aanhoudt, over bet alge meen in goede conditie verkeeren, moet dit gras veel voedende bestanddeelen bevatten, wat trouwens uit chemische analyses aan het Departement van Landbouw verricht, gebleken is. Verwacht kan dus ivorden dat dit eiland een paard produceert met droge heenen en gewichtensterk ontwikkelde droge spierenruime diepe horst kleine harde hoeven en dat daarbij sober is. (x) Vergelijken wij nu hiermede de voorwaarden, waaronder de sandel hout in de Preanger gefokt wordt. Evenals in de geheele Preanger bestaat ook te Padalarang een groote regenval, het klimaat is er koel en vochtig, de bodem bestaat uit klei, terwijl zoowel hengsten, merries als veulens er geen voldoende beweging hebben. Het af en toe losla ten in loopstallen of in een ompaggerde wei zal toch wel niet vergeleken kunnen worden met het dag en nacht leven in de vrije natuur op Soemba, waar het paard dagelijks bovendien leert, zich met alle mogelijke terreinhindernissen vertrouwd te maken. Er is niet veel kennis van veeteelt voor noodig om met wiskundige zekerheid te voorspellen, dat te Padalarang na eenige generaties een ander product gefokt wordtdat niet in de schaduw kan staan van het Soembapaard 1). Waar nu de Arabier en de Sandelhout volbloedpaarden zijn, zeer na aan elkaar verwant, bestaat er geen bezwaar tegen, dat uit de mannelijke afstammelingen dezer dekhengsten worden gekozen de hengsten, bestemd om het paardenras op Java te verbeteren. Op deze wijze wordt op Soemba in de toekomst een paard gefokt met taille van 1,40 M., waaraan tegenwoordig groote behoefte bestaat. Behalve in hoogte en massa zullen deze paarden niet veel verschil vertoonen met den tegenwoordigen Sandelhout, omdat tusschen dit slag Arabieren en de Sandelhouts zooveel overeenkomst bestaat, dat de Radja's de eerste aanzagen voor groote SoembapaardenOok van een oeconomisch oogpunt gezien zal dit de juiste fokrichting blijken x). Terwijl toch de hengsten te Padalarang gefokt op duizenden guldens het stuk komen te staan, kosten ze op Soemba, waar alle factoren aanwezig zijn om ideale paarden te fokken, zeker niet meer dan 500.—. Met de inlandsche vorsten is n.l. een overeenkomst gesloten, dat de hengstveulens verwekt door de Arabische hengsten bij Sandelhout- merries, die de Radja's zelf niet willen aanhouden, in de eerste plaats door de Regeerirg mogen worden aangekocht op 2-g a 3 jarigen leeftijd tegen een prijs van f 300. Een feit is het, dat de bodem te Padalarang weinig geschikt schijnt voor paardenfokkerij. Wat de kwaliteit der veulens betreft, zoo is het getal der volwassen veulens nog te klein om er reeds een afdoend oordeel over te kunnen uitspreken. Het groot aantal afkeuringen 1) Wij cursiveeren S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 531