518 en het klein aantal dat voor do fokkerij geschikt bevonden werd, stemmen echter de verwachting niet hoog. Het schijnt dat de op Java gefokte Sandelhouts veel van de goede eigenschappen, die ze op Soemba hebben, verliezen, althans de ondervinding van het vroegere zoogenaamd Sandelhoutstamboek pleit hiervoor. Deze fokkerij is op niets uitgeloopen dan teleurstellingen, terwijl gedurende haar geheele bestaan geen enkele werkelijk superieure Sandelhout is gefokt. Deze ervaring wijst er op, dat men zich van deze fokkerij op Java geen illusies moet maken en de ervaring tot heden te Padalarang opgedaan komt hiermede vrijwel overeen." Voor wat betreft de uitkomsten te Padalarang verkregen, haalt schrijver cijfers aan, opgenomen in het laatst verschenen Koloniaal Verslag. Hieruit blijkt o. a. dat van de aldaar geboren Sandelhout veulens 30 °/Q stierven of moesten worden afgemaakt of afgekeurd, terwijl van de over- blijvenden nog ruim 30 °/0 lijdende waren aan maanblindheid. Wij hebben gemeend een goed werk te doen vorenstaande beschou wingen ter kennis te brengen van de lezers van ons Tijdschrift. Wij allen weten hoe er in den laatsten tijd nog steeds gesukkeld wordt met het paardenmateriaal in het Leger, terwijl bij de bereden Wapens toch militaire paardenartsen en geëxamineerde hoefsmeden trachten alles in het werk te stellen de paarden in goede conditie te houden. Veel ellende leveren echter de slechte kwaliteit van hoeven en beenen op bij de be reden officieren der Infanterie, die dikwijls in garnizoenen waar geen bereden wapens zijn, overgeleverd zijn aan minderwaardige hoefsmedon, terwijl vee- noch paardenartsen op uren afstands in den omtrek geraad pleegd kunnen worden. Juist voor laatstgenoemde officieren zou het een weldaad zijn, wanneer zij weder konden beschikken over een paardenras van een hoogte van 1.40 a 1.45 M. met harde hoeven, droge beenen, gewrichten en spieren. Weet men wel, dat ofschoon thans door de niet bereden officieren der niet bereden wapens in tegenstelling met vroeger zelden een rijpaard gehouden wordt het aantal officiersrijpaarden dat gemiddeld per dag op ziekenstal te Batavia verpleegd wordt 50 °/0 meer is dan in den tijd van de Sandelhouts. Maandblad voor den onderofficier der Landmacht in Nederlayidsche- Indië. In de aflevering van 31 Maart 1910 treffen wij in dit maandblad on der den titel „onhoudbare toestanden" een protest aan tegen de op 14 Maart t.v. door eenige onderofficieren, korporaals en minderen gehouden demonstratie tegen de model- kleeding order. Van deze uiting van verzet deelen wij slechts als onze meening mede, dat zij die er aan deelnamen niet waardig zijn een graad in het Leger te bekleeden, terwijl het ons verder juist voor het bestwil van de on derofficieren genoegen deed, dat de Regeering niets wil weten van het dragen van door hen zelf aangeschafte buitenmodel kleeding. Waar men in Nederland bij de militaire inrichtingen van onderwijs alles in het werk stelt om een einde te maken aan het dragen van buitenmodel kleeding om juist degenen, die minder bedeeld zijn met het aardsche slijk, te weerhouden om zich ter wille van die kleeding in schulden te steken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 532