519 daar moet het o.i. om dezolfde redenen in Indië beslist krachtdadig te gengegaan worden. Men heeft het traktement der onderofficieren de laatste jaren slechts met een gering bedrag verhoogd, daarentegen het huwen in de hand gewerkt, grootere woningen voor de getrouwden gebouwd; de uitgaven zijn daardoor hooger geworden, in vergelijking met het meerdere trakte ment veel te hoog zelfs; reeds hoort men klachten van Chineescbe handelaars, die bij overplaatsing van een onderofficier, plotseling voor een leege woning of een nieuwen bewoner staande, niet weten hoe zij hun geld binnen zullen krijgen; treurige toestanden van gehuwde onderofficieren die wegens diefstal of misbruik van vertrouwen, graad en positie verliezende, vrouw en kinderen in behoeftige omstandigheden achterlaten, komen meer voor dan vroeger; en wilt gij, onderofficieren, dan nog Uwe collega's dwingen tot het dragen van buitenmodel kleeding? Dwingenzeg ik, want gij allen weet zeer goed, dat er velen onder U zijn, die al kunnen zij het niet betalen uit valsche schaamte zich zullen steken in buitenmodel kleeding, waaraan gepaard gaat de aanschaffing van manchetten, fijner ondergoed, nette schoenen, enz. Gaat daarom n.m m. het legerbestuur hier evenals in Nederland terecht het dragen van zelf bekostigde buiten model kleeding tegen, wenschelijk zou het zijn, wanneer het onzen onderofficieren, evenals hun ranggenooten, van het 'leger in het moederland, van gouvernementswege kleeding verstrekte van beter qualiteit en netter snit dan die der mindere militairen. Mavors 1910 No. 3. In het artikel vVeld-artillerievuur op bewegende doelenwijst de schrijver op het groote voordeel van het nieuwe snelvuurgeschut, waar bij het namelijk mogelijk is het vuren op bewegende doelen te doen plaats hebben met directe en indirecte richtingdank zij de aan dat geschut aangebrachte uitmuntende richtmiddelen en richttoestel. Yuren met indirecte richting op snel bewegende en kort zichtbare doelen in Oldebroek gehouden, bewezen dat ook in die gevallen de indirecte richtwijze niet alleen zeer bruikbaar was, maar niet zelden de directe richting in juistheid en vuuruitwerking overtrof. Met beschouwingen omtrent het inschieten eindigt dit artikel. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 533