522 dat detachementen, langs de rivier opgesteld, het doorzenden van de be richten der aan de vijandelijke zijde werkzame verkenningsorganen, alsook het teruggaan daarvan, verzekeren en tevens in staat zijn, de vijandelijke hoofdmacht bij eene poging tot overgaan zoolang op te houden, dat de eigen troepen voldoenden tijd hebben, zich in de gewenschte richting in beweging te stellen, om bijtijds aan te komen, waar de Bevelhebber ze hebben wil. Alzoo zit de Noorder brigade met hare hoofdmacht als eene spin in haar web, gereed, om zich te werpen op den tegenstander, zoodra deze gedurende den overgang niet de volle beschikking over al zijne strijd krachten heeft. De grootste moeilijkheid is te onderscheiden tusschen eene werkelijk gemeende poging tot overgaan en eene demonstratie. Evenals bij alle andere gelegenheden, vormt ook hier de onzekerheid omtrent de plaats, waar de tegenpartij met hare hoofdmacht te voorschijn zal komen, de zwakke zijde van den „verdediger". Dat een paar motorballons door het opheffen, dan wel aanzienlijk verminderen van deze onzekerheid voor den Noordelijken Brigadecommandant van onschatbaar nut zouden zijn, behoeft voorzeker geen nadere toelichting. Zooals gewoonlijk, wordt ook hier het grootste deel der cavalerie ter verkenning vooruitgezonden. Eén peloton houdt de Brigadecommandant achter, om, wanneer inkomende berichten dit noodzakelijk maken, dade lijk één of meer patrouilles te kunnen uitzenden. Hoewel reeds bij eene vorige gelegenheid het gedurende den nacht vooruitgeschoven blijven van de cavalerie bepleit is, kom ik nog even hierop terug. Sommigen zijn nog steeds geneigd de cavalerie vóór het aanbreken van den nacht achter de voorposten terug te doen gaan, meenende haar daardoor meer rust te verschaffen. Is de cavalerie in het belang der verkenning over dag ver vooruitgeschoven, dan veroorzaakt het heen- en weerrijden vermoeienis, terwijl dan niets kan worden waargenomen. Het zal altijd mogelijk zijn, de ruiters en paarden in een paar afgelegen huizengroepen te laten bivakkeeren, terwijl eenige manschappen te voet den veiligheids dienst verrichten. Alleen zal de verpleging soms eenige bezwaren ople ven, doch de overal aanwezige desa-loemboeng 's zullen meestal deze bezwaren opheffen. Ongetwijfeld zal de verkennende cavalerie veel kunnen waarnemen, maar in het vijandelijke land zullen hare ordonnansen bij het overbrengen van de meldingen naar den Brigadecommandant vaak ernstige hinderpalen ontmoeten. Onder deze omstandigheden zijn postduiven van groot nut. In vele Europeesche Legers, ook in het Nederlandsche, zijn zij bij de cavalerie ingevoerd. Behalve door middel van verkenningen zal de Brigadecommandant zich berichten trachten te verschaffen door spionnen in 's vijands land, x) waar bij tot verzekering van eene snelle en zekere overkomst van de berichten, postduiven eveneens groote diensten bewijzen zullen, vooral, wanneer de eigen verkenningstroepen voor 's vijands vooruitgeschoven detachementen 1) Het lijdt geen twijfel, of er zijn onder Inlanders en Chineezen uitstekende elementen tot uitoefening van den kondschapsdienst te vinden. Zij zullen ons tegenover een vreem den indringer groote diensten bewijzen tn eenigermate het tekort aan cavalerie vergoeden kunnen, maar daartoe is eene nauwgezette voorbereiding in vredestijd noodzakelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 536