- 528 hebben moeten wijken en de Zuidelijke oever geheel door de vijandelijke troepen bezet is. Bij de uitwerking van doze opdracht blijft de regeling van den kondschapsdienst verder buiten beschouwing Het wegennet aan de eigen zijde der rivier bevordert eene snelle verplaatsing van troepen. De wegen, welke naar de beide in de opdracht bedoelde overgangspunten leiden, worden verbonden door een goeden dwarsweg, welke, op gemiddeld 1 KM. afstand van de rivier, daarmede ongeveer evenwijdig loopt. Echter is het mogelijk, dat deze weg niet overal voor gezicht uit het zuiden gedekt is. Blijkt het onuitvoerbaar dit kwaad door het plaatsen van maskers op afdoende wijze te verhelpen, dan kan de Brigadecommandant voor zijwaartsche verplaatsing van zijne troepen gebruik maken van het paardenpad langs de zuidelijke helling van den Pr. Ngënol. De geringe lengte, 2500 M komt tegemoet aan de mindere qualiteit van deze verbinding. De weg naar het veer bij Paroengkalong wordt met de hierboven bedoelde wegen verbonden door het paardenpad Nangeleng Tjiserang Karoja, dat van den Zuidelijken oever niet te zien is. Het is als paar denpad wel geen volmaakte verbinding, doch de kans, dat de omstandig heden eene snelle verplaatsing van de brigade naar het veer van Paroeng kalong noodzakelijk maken, is niet groot. Immers, de opdracht verwacht Zuidelijke troepen alleen langs den grooten weg Bandoeng Tjikalong Darangdan Poerwakarta en langs den daarmede ongeveer evenwijdig loopenden spoorweg. Mocht de Bevelhebber dezer troepen wegens onder vonden tegenstand besluiten van een doordringen langs die wegen af te zien, om den overgang bij Paroengkalong te beproeven, dan kunnen de Noordelijke troepen daar veel eerder zijn. Men behoeft de kaart niet lang te bestudeeren, om in te zien, dat de Noordelijke Bevelhebber het wegennet in zijn voordeel heeft. In den loop van den lsten Februari komen de verschillende korpsen der brigade te Palered aan, terwijl de gewone en de spoorbrug over de Tji Somang, zoomede het veer bij Paroenkalong sedert de oorlogsverklaring bezet zijn door detachementen, tot de brigade behoorende. De Briga decommandant zorgt nu op dien dag een bevel, het legeringsbevel, voor de commandanten en chefs van korpsen en diensten gereed te hebben, opdat de verschillende afdeelingen, naarmate zij te Palered aankomen, onverwijld hare plaatsen kunnen innemen. Het bedoelde bevel luidt als volgt: 2de (Gemengde) Brigade. Palered, 1 Febr. 1910, 5 u. v. m. No. 1. BijlagenEén oleaat. Legeringsbevel. 1. Sedert de oorlogsverklaring is nog niets omtrent den vijand ver nomen. Onze hoofdmacht zal in Y. tegen 's vijands hoofdmacht optre den; de gemengde brigade onder mijn bevel heeft in opdracht pogin gen van den vijand, om langs den I. M. T. 1910. 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 537