527 - moeten een paar manschappen van het telegraafdetachement mede. Het is te hopen, dat zij een klein beetj9 kunnen rijden; rijwielen zijn niet overal verkrijgbaar en bruikbaar. En voor het overbrengen van be richten is de cavalerie aangewezen op de telegraaflijnde afstand is te groot voor het materiëel der bij ons als proef opgerichte telefoon - patrouille (1). In nagenoeg alle legers is althans een gedeelte van de officieren, onderofficieren en manschappen van een eskadron geoefend in telegrafeeren. Evenals de kwartiermakers, zal de intendant der brigade den dag te voren te Palered verschenen zijn om op de hoogte van de plaatselijke toe standen te komen. Het is duidelijk, dat Palered niet genoeg kan opleveren om te voorzien in de voeding der brigade; aanvoer per spoor wordt dus noodzakelijk en het is het eenvoudigste de hoofd verstrekkingsplaats bij de halte te vestigen, waar de intendant een magazijn inricht. Voor het vervoer van de levensmiddelen van de hoofd verstrekkingsplaats naar de korpsen gebruiken de verplegingsofficieren de voertuigen vau den bagagetrein. Er is voor den dag van aankomst gelast verpleging uit den bagagetrein, omdat dit het spoedigste gaat en dus in het belang der manschappen is. Daar bij den verplegingstrein der brigade zich geen veldbakkerij bevindt, zal de intendant Dagaan, of zich te Palered bakkers bevinden, die dan onder toezicht met de levering van versch brood worden belast, liet meel wordt zoo noodig van elders ontboden. Ook zal de intendant te Darangdan eene slachterij oprichten, om te voorzien in do behoefte aan versch vleesch. Het komt erop aan, dat niet alleen de voorraad in den bagagetrein, doch ook die in den verplegingstrein zoo spoedig mogelijk zijn aangevuld (L. B. V. 140). Aan den lezer wordt nu overgelaten te overwegen, welke maatregelen de Vakcommandanten zuilen nemen na ontvangst van het legeringsbevel, hoe het bivak bevel zal luiden en hoe de verkennende cavalerie zich opstelt. De verkenning bedoeld in punt 9 dient tot vergelijking van het terrein met de kaart, enz., maar ook, om vast te stellen, tot hoeverre of de Noordelijke troepen van Palered in de richting van de Tji Somang en op den weg DarangdanNanggëleng kunnen marcheeren, zonder dat zij van den zuidelijken oever zichtbaar zijn. Ook moet nagegaan worden, of het mogelijk is, treinen van Palered tot bijv. H. Tji Somang te laten loopen, en of het uitladen van troepen nabij deze halte door vijandelijk vuur van den zuidelijken oever kan worden belet of gehinderd. Zoo noodig wordt den commandant der genietroepen opgedragen gezichts dekkingen te maken. Den 3den Februari 1910, te 9 u. v.m. ontvangt de Brigadecomman dant van den commandant der verkennende cavalerie het telegrafische bericht, dat zijne patrouilles met vijandelijke cavaleriepatrouilles in voeling zijn gekomen en dat een der officierspatrouilles meldt te 7.30 v.m. op den weg van Batoe Djadjar naar Tjipeundeuj 1 eene sterke colonne Infanterie met artillerie in noordelijke richting te hebben zien mar cheeren. Yerder verkenning van deze colonne werd haar door vijandelijke cavalerie belet. 1) Verg. I. M. T. 1909, blz. 1000, noot (1)

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 541