2 dat het niet wel mogelijk was dat leger naar behooren voor te bereiden op het tweede gedeelte van zijn taak, de verdediging van de Indische eilanden tegen een aanvaller van buiten, nu, dank zij het energieke optreden van de infanterie, welhaast alle deelen van den archipel tot erkenning van ons daadwerkelijk gezag zijn gebracht, meende hij het oogenblik gekomen om met ernst het verwaarloosde deel van die taak ter hand te nemen. Steeds had men gemeend zijn heil te moeten zoeken in een lijdelijke verdediging, het stieven van den Generaal van der- Willigen was er vooral op gericht het actieve element in de ver dediging in te voeren. Daartoe moest hij in het bijzonder zijn aandacht schenken aan de levende strijdmiddelen, het leger, waar tot nu toe meer op de doode weermiddelen gelet was geworden. Door de hoogere officieren te verzamelen tot het houden van strategische oefeningen, door den nadruk te leggerr op de tac tische oefeningen op de kaart met de oudere officieren, in het algemeen door de wetenschappelijke kennis van de officieren te verbeteren, vooral van die gedeelten dier kennis, die in den loop der jaren op den achtergrond gedrongen waren, trachtte hij van boven af het leger de geschiktheid bij te brengen om met kans van slagen den strijd tegen een vreemden indringer te kunnen aanvaarden. Werkende aan dit grootsche plan verloor Generaal van dei- Willigen andere belangrijke en actueele zaken niet uit het oog. De materieele belangen van het officierskorps en van het min dere personeel genoten zijn beste zorgen, zijn denkbeelden omtrent krijgstucht werden in het leger reeds merkbaar. Dat hij ook belang stelde in den bloei van dit tijdschrift herdenkt de redactie met groote erkentelijkheid. Ternauwernood heeft de overledene een begin van uitvoering kunnen geven aan zijn vele groote voornemens. Met zijn heengaan verliest het leger een kundig Commandant degenen, die het voorrecht hadden onder hem te dienen, ver liezen in hem een Chef, die aan een scherpen blik en helder oordeel een groote mate van welwillendheid en rechtvaardig heid tegenover zijn ondergeschikten paarde. Weltevreden14 Juni 1910.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 548