Bef Reglement Door de Sapansche Snfanferie Dan 8 nooember 1909, (Vervolg van blz. 463.) III. Voorschriften voor de techniek van het infanteriegevecht3). Meermalen is strijd gevoerd over de vraag, wat de voorkeur verdient: bepaalde voorschriften voor de techniek van het in fanteriegevecht te geven, dan wel zich te bepalen tot het geven van eenige opstellingen en bewegingen, en beschouwingen over het gebruik daarvan, zoodat een ieder volle vrijheid heeft, om, naar zijne opvatting, daaruit te kiezen, wat hem ter uitvoering van de opdracht, in verband met „het terrein en de omstandig heden" het beste lijkt. De laatste methode, in Duitsche werken dikwijls „Auftrags- verfahren" genoemd, heeft veel aanlokkelijks. Zij kan geen aanleiding tot sleur en het uitvoeren van een van buiten ge leerd lesje geven; zij dwingt de verschillende aanvoerders zich in elk voorkomend geval goed rekenschap van den toestand te geven, om, ter uitvoering van hunne opdracht, het beste te kiezen en toe te passen, wat de voorschriften geven. Maar zeer hooge eischen worden dan gesteld aan hunne tacti sche ontwikkeling. Eenheid van opvatting zal niet bestaan even als er verschillende wegen naar Rome leiden, kan ééne en dezelfde opdracht op verschillende wijzen worden uitgevoerd. Kapitein A. doet het heel anders dan kapitein B., terwijl beide aanvoerders, ieder met zijne eigen wijze van uitvoering, succes kunnen hebben En dit zal ook niet hinderen, zoolang zij, ieder met zijne com pagnie, zelfstandig optreden en het dus eene quaestie van ge- 1) Zie ook: H. L. van Oordt. Scherpe Tactiek en de daarin genoemde werken. Balck. Taktik. 1908. I, blz. 175 e. v. Tod dem Schema! Jahrbücher für die Preuazische Armee und Marine, April 1900. I. M. T. 1910. 35

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 549