- 42 Brochure J. J. Riel: De juist-snelle aanslag; antwoord aan den heer T. J. Lagerwerff en een noodzakelijke wijziging van het geweer M. 95, welke er van maakt een oorlogsgeweer. Wij kunnen ons oij de bespreking van deze brochure gevoe gelijk onthouden van het noemen der physio- en psychologische gronden, waarop schrijver de brochure van den Heer L. bestrijdt. Van belang is, dat de Heer Riel de remedie geeft waar L. in zijn le brochure om vraagt. „Geef den man een machtig helper om zijn zelfbeheersching „te behouden, door het aanbrengen b. v. van een eenvoudig me- „chanisme, dat het doordrukken van den trekker belet, als het „geweer niet in den schouder geplaatst is." In samenwerking met den Mr. geweermaker Peijffers is door schrijver inderdaad een mechanisme geconstrueerd, dat het door drukken van den trekker belet als het geweer niet in den schouder is geplaatst. \an automatisme in den snellen aanslag in verband met dit mechanisme, wordt dus heil verwacht, do schootshoek wordt tot enge grenzen teruggebracht;. Maar hoe staat het met de vuursnelheid Men mag aannemen, dat het automatisme het geweer tegen den schouder zal brengen, dus zoowel bij het geweer zonder als met het mechanisme kan de vuursnelheid even groot zijn. De vuursnelheid zal te groot zijn, zegt L., door gebrek aan zelfbeheersching. Het behoeft dus nadere toelichting, hoe het uitgedachte mechanisme de machtige helper zal zijn, om de zelf beheersching te doen behouden. Als de nieuwe schietmethode geen gevaarlijker tegenstanders krijgt dan de heer L.. vreest Mavors, dat zijn »Woord van Waarschuwing" een loos alarm zal blijken te zijn. »Een in de kolfplaat aangebrachte knop, welke het mechanisme in werking «stelt, is zoodanig geplaatst, dat er zekerheid bestaat, dat ze bij het in den «schouder brengen van het geweer ingedrukt wordt, terwijl ze evenmin door «zand of vuil in hare werking kan worden belemmerd. Omdraaien dier knop «stelt het mechanisme buiten werking, dat overigens in zijn geheel in de lade is «aangebracht, zoodat beschadiging volstrekt is uitgesloten". wetenschap", die op blz. '62 de lezing der brochure L. aan alle intenterie-ofiicieren ten zeerste aanbeveelt, aaugezien naar zijne meening, in L 's brochure op overtuigende wijze het verkeerde van de juist-snelle-aanslag methode wordt uiteengezet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 54