- 530 - vechtsleiding wordt. Iets anders wordt het, wanneer zij met hunne compagnieën in bataljonsverband optreden. Beide aan voerders ontvangen bijv. gelijkluidende opdrachten, om met hunne compagnieën in de voorste linie voorwaarts ten aanval te gaan; „terrein en omstandigheden" zijn bij de twee compag nieën dezelfde, doch bij toepassing van het „Auftragsverfahren," is het zeer goed denkbaar, dat kapitein A. zijne opdracht op geheel andere wijze dan kapitein B. uitvoert, zoodat verband en samenhang in de voorste gevechtslinie op den duur verloren dreigen te gaan. Bij de vredesoefeningen zal zich dit nadeel meermalen doen gevoelen, hetgeen ten gevolge kan hebben, dat de bataljons commandant voor zijn bataljon een soort schema gaat vaststellen. Wanneer zulks bij alle bataljons gebeurt, dan ontstaan er vrij zeker evenveel min of meer van elkander afwijkende schema's, als het leger bataljons infanterie telt en dan is het natuurlijk veel beter één schema voor de gansche infanterie vast te stellen, waarbij men dan tegelijk het voordeel heeft, dat de wisselingen in de aanvoerders, vooral in ons leger eene veel vuldig voorkomende kwaal, geen invloed kunnen hebben. Maar het belangrijkste nadeel van het „Auftragsverfahren" is het feit, dat de aanvoerders in den strijd in voortdurend levensgevaar verkeeren, zoodat in de eerste plaats de vraag gesteld moet worden „of zij in dien strijd, als de kogels om de ooren „fluiten, steeds zelf zullen weten te improviseeren, wat het „beste is in de gegeven omstandigheden, en of het hun gelukken „zal, datgene wat zij uitgevoerd wenschen te zien, aan hunne, „evenmin normaal denkende, onderhebbenden kenbaar te maken. „Bij den Officier kan en moet veel worden verwacht van „eer- en plichtgevoel. In landen, waar, zooals bijv. in Duitsch- „land, de Regeering alles in het werk stelt, wat zij vermag, „om aan haar officierskorps een hooge maatschappelijk positie „te verleenen, treedt dan het noblesse oblige nog als een machtigen „derden factor in het spel „Als echter de zenuwen zich te midden van het gevaar doen 1) Misschien overdraft men wat in Dultschland, maar dan toch in de goede richting. Bij andere Legers kan men soms het tegenovergestelde -waarnemen, tot groot nadeel van de goede zaak. Zie Ind. Krijgsk. Vereeniging No. 28.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 550