534: wikkelen, 't zij om een cavalerieaanval af te slaan, 't zij om zich spoedig achter een dijk, een aardrand, of zoo iets, tegen vijandelijke projectielen te dekken. Meestal zal het nieuwe, in te nemen front geen rechten hoek met de marschrichting ma ken en nu is het wel merkwaardig, dat de vormverande ringen van de gesloten compagnie, zoowel in het N. I. R., als in het .T. R. daarmede geen rekening houden. Het ontwik kelen in bataille en het samentrekken in colonne geschieden of voorwaarts öf naar één zijde, hetgeen in de practijk wel nooit noodig zal zijn. Men zou deze onvolledigheid kunnen aanvullen, door in het commando op te nemen eene aanwijzing van het nieuwe front, bv. door een duidelijk zichtbaar terrein- voorwerp of het doel, waarop gevuurd moet worden, te noemen; de commandanten der onderafdeelingen weten dan dadelijk, in welke lijn hunne manschappen moeten komen. De beroemde Bredaasche schutterofficier, om wiens commando: „met rotten rechts de Brugstraat in", ten onrechte zoo gelachen werd, wees in zijne onschuld den weg aan, welke gevolgd moet worden, om eene gesloten afdeeling volgens de eischen der practijk te laten evolutionneeren 1). J. R., I, 97, doet een zeer bescheiden stap in deze richting, door bij kleine zwenkingen aanwijzing van het nieuwe marschdoel te verlangen. Be verspreide orde. Het verspreiden dient snel met het front naar elke gewilde zijde te kunnen geschieden. In den regel zal de verspreide orde uit de flankformatie worden aangenomen, omdat de afdeelingen zich meestal in die formatie bewegen, alvorens de gesloten orde te verlaten. Het verspreiden uit de frontformatie geschiedt in Japan op vrijwel dezelfde wijze als bij ons; uit de flankformatie ge schiedt het door opmarsch naar één zijde, bij ons door opmarsch naar beide zijden, hetgeen iets vlugger gaat. De methode van het N. R. lijkt mij vlugger en eenvoudiger. Het verspreiden uit de flankformatie geschiedt waaiersgewijze, d. w.z. het eene gelid marcheert rechts, het andere links op. In verband daarmede zijn de groepen ook anders ingedeeld dan 1) Zie ook: H. L. van Oordt. Het Infanterie-Reglement.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 554