43 Mavors No. 6 van 1909 zegt, dat de heer R. het minst geslaagd is in zijn weerlegging van de munitieverspilling, die de heer L. verwacht bij de opleiding van den troep volgens de huidige methode. Brochure van den Belt. Het goed recht van den juist-snellen aanslag. Schrijver neemt de brochures Lagerwerff en Riel in beschou wing. Beslist oneens is hij het met den heer L., dat een verbe tering aan het schietwapen meer aandacht verdient, dan een verbetering van de schietopleiding en dus, van den schutter; het laatste is voor schrijver hoofdzaak; ons geweer schijnt hem voorloopig volmaakt genoeg. Beslist tegenstander van het principe, maar vooral ook van de methode, die ten grondslag ligt aan de vroegere schietopleiding en hoogelijk ingenomen met de nieuwe richting waarvan de heer v. d. B. echter nog weinig praktische resultaten had kunnen zien, achtte hij zich verplicht, principes en methodes van beide richtin gen, nogmaals aan een onderzoek te onderwerpen, zoo mogelijk ook praktisch, alvorens een oordeel uit te spreken. Aan de Koloniale Reserve was de Heer v. d. Belt in de gelegenheid schut ters van „diverse pluimage" naast elkaar te zien schieten, waarbij beslist het feit viel te constateeren, dat de energiedie van de schutters uitging tijdens de schiethandeling, het krachtigst was bij de schutters opgeleid volgens de nieuwe richting. Merkwaardig was dit feit vooral, zegt schrijver, omdat bij alle overige diensten verreweg de meeste energie uitging van de uit Duitschland afkomstige soldaten en deze veel krachtiger van lichaamsbouw waren, dan de vorenbedoelde nieuwe-richting- schutters. Mede vermeldt schrijver, dat de bereikte resultaten het grootst waren, bij de schutters, opgeleid volgens het principe van den juist-snellen aanslag. Ten opzichte van het vernietigend oordeel, dat de heer L. uit spreekt over den milicien en over den onderwijzer, vraagt schrijver: le. „Wat is dergelijk materieel dan eigenlijk wèl bij te brengen „van zijn oorlogstaak"

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 55