549 binatie van gescheiden lenzen omdat het lichtverlies geringer is. Ten slotte kan de hinderlijke invloed van de afwijking wegens bolvormigheid verminderd worden door het gebruik van schermen met openingen (diaphragma's), die de randstralen tegenhouden. In de tweede plaats geven enkelvoudige lenzen geen scherpe, maar steeds min of meer onduidelijke, met gekleurde randen ontsierde beelden.. Dit is een gevolg daarvan, dat de verschil lende lichtsoorten, waaruit het van een voorwerp komende licht bestaat, bij den overgang uit de eene middenstof in eene andere, niet dezelfde brekingsindex hebben. In het algemeen worden de violette stralen sterker gebroken dan de roode, zoodat, als de lichtstralen bv. evenwijdig aan de hoofdas op de lens in vallen-, de roode stralen na de breking in een punt van die as samenkomen, dat verder van de lens verwijderd is dan het vereenigingspunt van de violette stralen. Tusschen deze twee punten liggen de vereenigingspunten (brandpunten) der oranje, gele, groene en blauwe stralen. Tengevolge van deze kleuring der beelden vertoonen zij geene scherpe omtrekken. Men noemt dit verschijnsel de chromatische aberratie of afwij king wegens kleurschifting. De opheffing der afwijking wegens kleurschifting kan even als die van de afwijking wegens bolvormigheid geschieden door een stelsel van twee onmiddellijk achter elkander geplaatste lenzen, eene convergeerende en eene divergeerende lens, die eens verschillenden brekingsaanwijzer hebben, dus van ver schillende glassoorten zijn vervaardigd. Een dergelijk samenstel van aan elkander gekitte lenzen noemt men een achromatische lens. Door te zorgen, dat de kromtestralen van de grensvlakken van beide lenzen aan bepaalde voorwaarden voldoen, kan men ver krijgen, dat een achromatische lens tevens vrij is van de spherische aberratie; zulk een stelsel wordt wel aplanatisch genoemd. De overige afwijkingen eener juiste beeldvorming (waaronder verstaan wordt, dat elk punt der voorwerpruimte overeenkomt met een punt der beeldruimte), die bij lenzen met een eindige opening kunnen ontstaan, zooals astigmatisme het zich nergens tot één enkel punt samentrekken van een gebroken lichtbundel,

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 569