550 hetgeen bij elke breking en terugkaatsing ontstaat, zoo de stralen van den invallenden bundel in schuine richting op het oppervlak vallen vervorming van het beeldcoma afwij king, die ontstaat door de spherische aberratie bij schuin invallende bundels enz. zullen hier niet verder besproken worden. Voor de studie van dit onderwerp en van de overige lichtverschijnselen, welke onder den naam „geometrische op tica" worden samengevat, moge verwezen worden naar het interessante werk van Br. J. Bosscha Leerboek der Natuurkunde en van hare voornaamste toepassingenVierde Boek. Licht. Eerste Stukwaarvan de zesde druk bewerkt is door R. Sissingh. Uit dezen druk is voornamelijk geput bij de bewerking van het voorgaande en het verder volgende over de grondver- schijnselen van het meetkundige gedeelte van de leer van het licht. Bij de samenstelling van het onderdeel „astronohischen kijker van tien panoramakijker" is door eene doelmatige keuze van de glassoorten, waaruit de lenzen zijn vervaardigd, van de krommingen der grensvlakken en de dikten der lenzen, gezorgd, dat scherpe, niet gekleurde beelden worden verkregen de optische stelsels, welke het objectief en het oculair vormen, zijn geheel vrij van afwijking wegens bolvormigheid en kleur schifting. Het objectiep V (fig. 18) is-een positieve achromatische lens, waarvan de biconvexe crownglaslens naar het te beschouwen voorwerp is gekeerd. Het oculair wordt gevormd door de collectieflens C en de ooglens O; de eerste is een planconvexe lens, de tweede een positieve achromatische lens, waarvan de negatieve flintglaslens naar het oog van den richter is gekeerd. Beide lenzen zijn zoo gekozen en geplaatst, dat het eerste hoofdbrandpunt van het door hen gevormde optische stelsel, dus van het oculair, ten naastenbij met het tweede hoofdbrandpunt van het ob jectief samenvalt. In fig. 18 is de stralenloop in dit onderdeel van den panora makijker in teekening gebracht. Van een ver verwijderd voor werp AB wordt nagenoeg in het tweede hoofdbrandpunt F van

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 570