551 het objectief V een omgekeerd werkelijk beeld A'B'gevormd; de afstand van dit beeld tot bedoeld brandpunt F is, als het voor werp meer dan 500 M. verwijderd is, zeer klein en kan practisch gelijk nul gesteld worden x). In het hoofdbrandpunt F., dus practisch gesproken samen vallend met het objectief beeld, bevindt zich het diaphragma D met de opening SS'. Deze diaphragma-opening wordt te gelijk met het reëele beeld A' B' door middel van het oculair bekeken, hetwelk een schijn beeld A" B" ontwerpt, dat op den afstand van duidelijk zien van het oog verwijderd is. Uit fig. 18 blijkt tevens op welke wijze de collectieflens C werkt. De stralenkegel BEG, die een punt B van het voorwerp op het objectief Y werpt, vereenigt zich achter het objectief in een punt B'. Bij hun verderen voortgang vormen deze stralen nu weder een divergeerenden bundel B' E' G', die de ooglens O niet zou bereiken als de collectieflens C niet aanwezig was. Deze lens vangt die stralen, welke anders verloren zouden gaan, echter op en breekt hen naar de ooglens O toe. Daar het objectiefbeeld A' B' nagenoeg in het le hoofdbrand punt van het oculair staat, zullen de uittredende lichtbundels vrij wel uit onderling evenwijdige stralen bestaan, die op het netvlies van een normaal (emmetroop) oog een beeld van het voorwerp vormen. 2'. Het Prismastelsel Zooals bij de behandeling van den astronomischen kijker gebleken is, geeft deze omgekeerde beelden, d. w. z. in de beelden zijn ten opzichte van het voorwerp zoowel boven met beneden, als links met rechts verwisseld. Levert zulks voor astronomische en geodetische waarnemingen geen bezwaren op, voor de beschouwing van aardsche voorwerpen is de beeldomkeering hinderlijk en is het bepaald een vereischte, dat met den kijker beelden worden verkregen, die denzelfden stand hebben als het beschouwde object. Dit kan bereikt worden door aan het oculair nog enkele con- vergeerende lenzen toe te voegen, waardoor een zgn. terrestrisch 1) Zie Mitteilungen 1904 blz. 857.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 571