552 of aardsch oculair wordt verkregen (aardsche verrekijker), of door een Hollandschen kijker (ook wel kijker van Gallilei ge noemd) te bezigen, waarbij het oogglas een divergeerende lens is, welke veelal bestaat uit een positieve flintglaslens tusschen twee negatieve kroonglaslenzen. Het is evenwel om verschillende redenen gewenscht de een voudige en handige astronomische oculairen te behouden, zoo dat dus op andere wijze de omkeering van het objectief beeld bewerkstelligd moet worden. Hiertoe wordt in den laatsten tijd een hulpmiddel gebruikt (reeds in 1853 door den ingenieur en opticus Porro aangegeven en toegepast, doch sedert in ver getelheid geraakt), waarvan de grondgedachte is, dat beeldom- keering behalve door lenzen ook door spiegeling kan worden verkregen. Opdat hierbij zoo weinig mogelijk licht verloren gaat, biengt men deze spiegeling tot stand door totale terug kaatsing in prisma's. De werking van dergelijke totaal terugkaatsende of reflectee- rende prisma's (omkeerings-, reflexieprisma's) berust op het volgende. In de practijk is gebleken, dat bij den overgang van licht uit eene middenstof in eene andere, die met de eerste belang rijk in dichtheid verschilt, de lichtstraal in de stof met de grootste dichtheid steeds den kleinsten hoek met de normaal maakt, of m. a. w. de lichtstraal wordt bij den overgang uit eene minder dichte in eene dichtere stof naar de normaal toe, in het omgekeerde geval van de normaal af gebroken. In verband met de opvattingen, die men vroeger omtrent den aard van het licht huldigde, heeft men de stof, waarin de lichtstraal den grootsten hoek met de normaal maakt, optisch ijlerde andere optisch dichter genoemd. Zij in fig. 19 C D het scheidingsvlak van een middenstof A en een optisch dichtere stof B, waarop de lichtstraal E F valt, die met de normaal N N' een hoek i maakt. Die lichtstraal zal nu bij overgang in B naar de normaal toe gebroken worden, zoodat dus de brekingshoek b kleiner is dan de invalshoek i. Uit de betrekking (zie noot D op blz. 548) sin i AB 8inb

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 572