557 richten, dan zal het beeld ook 90° gewenteld zijn, dus verticaal staande objecten horizontaal liggend worden gezien. De pa noramakijker zou dus niet te gebruiken zijnten einde evenwel in eiken stand van het prisma 79 juiste beelden te verkrijgen, is het omkeeringsprisma 80 zoodanig bevestigd, dat het bij draaien van het reflexieprisma 79 eveneens om zijn lengteas wentelt. Daar nu verder het prisma 80 de eigenaardigheid bezit, dat wanneer het eene wenteling van bv. 180° om zijn lengteas volbrengt, het beeld om een hoek van 360° gedraaid wordt, behoeft het prisma 84 slechts met de halve hoeksnelheid het prisma 79 te volgen. Op deze wijze is verkregen dat, om welken hoek het prisma 79 ook gedraaid wordt, steeds een beeld gevormd wordt in een stand overeenkomstig de werkelijkheid de richter kan dan ook op alle punten van den geheelen omtrek richten zonder het oculair van stand te veranderen, dus zonder zijn plaats te verlaten. 2. Mechanische inrichting. De basis van het geheele instrument wordt gevormd door het uit één stuk gefreesde kniestuk 49, (fig, 25, 27 en 28), waar mede de panoramakijker in het huis voor de opzetstang wordt bevestigd met behulp van een grendel, die in de halfronde uit snijding c van het kniestuk (fig. 25 en 27) grijpt. In den horizontalen arm a van het kniestuk (fig. 25 en 27) is de oculairbuis 73 geschroefd, waarin zich het diaphragma met richtkruis, de libel voor het uitschakelen van den scheeven radstand, de opening voor verlichting van het richtkruis, de collectieflens en de ooglens O bevinden. Aan de oculairbuis is de oogdop 75/95 bevestigd, welke van een caoutchoucrand is voorzien. In den verticalen arm d van het kniestuk (fig. 25, 27 en 28} bevinden zich (fig. 25) de draaibare bus 50, waarin het omkeeringsprisma 80 met zijn huis 46 is bevestigd; deze bus heeft aan de bovenzijde een zijdelingsche tap met kamraadje 42 de objectiefbuis 68, waarin het objectief 81 is bevestigd; en het dakvormig prisma 82, dat tusschen objectief- en oculairbuis is geplaatst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 577