558 Het bovenste, verwijde gedeelte b van het kniestuk (fig. 27 en 28) draagt aan de binnenzijde tanden, terwijl aan de buiten zijde de bus 38 erop is geschroefd. Iu een huis, dat zich aan de buitenzijde van het wijde gedeelte f van deze bus (fig. 27) bevindt, is een koker 52 (fig. 26 en 28) aangebracht, die een excentrische ligplaats voor de van schroefdraad voorziene bout 51 heeft. In de bus 38 is de koker 39 (fig. 25) draaibaar opgenomen het wijde onderste gedeelte van dezen koker heeft aan de bui tenzijde tanden, terwijl aan de binnenzijde dezelfde tanden zijn aangebracht als zich in het bovengedeelte b van het kniestuk bevinden. Op het bovenste gedeelte van den koker 39 is het huis 1 voor het reflexieprisma 79 geschroefd. De beweging in horizontalen zin van het reflexieprisma en van het omkeeringsprisma wordt nu als volgt verkregen Wordt aan den knop g van de bout 51 (fig. 26 en 28) gedraaid, dan grijpt de schroefdraad van deze bout in de buitenste tanden van den koker 39, waardoor deze laatste en dus ook het daar aan geschroefde huis 1 met reflexieprisma 79 om zijn lengteas gaat draaien. Deze draaiende beweging wordt door middel van het kamraadje 42, dat in de tanden aan de binnenzijde van den koker 39 en in die van het kniestuk pakt, op de bus 50 met omkeeringsprisma 80 overgebracht, en wel op zoodanige wijze, dat die bus en dus ook het omkeeringsprisma in de zelfde rich ting, doch met de halve hoeksnelheid, als het huis 1 met refle xieprisma 79 draait. Doordien de ligplaats voor de bout 51 excentrisch is, kan de schroefdraad van deze bout buiten werking worden gesteld en het reflexieprisma met de hand vlug worden gedraaid. De grootte van den horizontalen draaiingshoek van het refle xieprisma wordt afgelezen met behulp van verdeelingen op den ring 36, in verbinding met die op de trommel 56, welke op de bout 51 is bevestigd (zie fig. 28). Eerstgenoemde verdeelingen zijn, ten getale van 63, over den geheelen omtrek van den ring 36 aangebracht, laatstbedoelde, ten getale van 100, over den omtrek van de trommel 56. Eén volledige omwenteling van den knop g komt overeen met één verdeeling van den ring 36, zoodat 1/100 omwenteling van dien knop of wel één verdeeling van de trom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 578