564 Bovendien zond hij eene uitnoodiging aan den regent van Grissee om alle blanken te doen binden en ze naar de Engelschen op te zenden, terwijl hij in de meening verkeerde, dat laatstge noemden ze dan wel zouden vermoorden. Deze regent, later verheven tot adipati en pangeran, stierf in 1842 als regent van Grissee. De regenten van Poeger, Pasoeroean en Bangil, die met 800 man hulptroepen nabij Wonokromo gelegerd waren, bleven in afwachting, tot dat zij van de Engelschen bevel kregen naar hunne landschappen terug te keeren. Bovendien trad Raffles in correspondentie met den Sultan van Palembang met het gevolg, dat na ontvangst van den brief, waarin o. a. stond: „sobat beta mesti boeang, habisken sekali kali, segala orang Olanda" x), zoowel de resident als de militaire commandant op uiterst vriendschappelijke wijze in den kraton werden gelokt, de versterking overrompeld en alle Europeanen en soldaten met vrouwen en kinderen naar de monding van de Moesi werden gebracht en aldaar vermoord onder toezicht van den steeds vriendschappelijk geweest zijnden kroonprins3). Ingeval bovenstaande voorbeelden den lezer eenzijdig toe schijnen, hij bedenke, dat de hoofden alleen in 1811 op de zware proef werden gesteld, waartegen we hen zoo gaarne bestand zouden zien. Een schaarsch voorbeeld van trouw weegt niet op tegen zooveel ontrouw als getoond is. En vinden we in de geschiedenis der 17de en 18de eeuw frappante voorbeelden van trouw, bijna zonder uitzondering speelden veeten en eigenbelang daarbij de voornaamste rol. Aan de waarde van den Javaan als soldaat, wordt door boven staande niet het minst te kort gedaan; hij toonde zich een willig werktuig in handen zijner meerderen, doch dit juist ver hoogt het gevaar, dat voor ons gelegen is in het feit, dat zulke „trouwe" soldaten komen te dienen onder commandanten, die door hunne opleiding niet den minsten waarborg van trouw kunnen schenken. MalangJanuari 1910. L. F. van Gent. 1) Mfcu vriend gelieve alle Hollanders uit te werpen, geheel te vernietigen. 2) Zie Gerlach b z. 217 e a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 584