568 bij het verleenen van staats-, provinciale-, ja zelfs gemeentelijke betrekkingen. Hoeveel meer dan nog de indische militair, die het beste van zijn levensjaren, vaak gezondheid gaf en dikwijls kans liep zelfs zijn leven te geven Het Hollandsche volk heet practisch. Hoe is 't dan toch mo gelijk, dat men in Holland zoo onverschillig is en blijft voor het enorme werk, dat door het Leger hier te velde verricht wordt? Mede met het oog hierop dunkt mij het verblijf van Pissuise en Blokzijl in Atjeh en de Gajolanden en hun daarover geschre ven boek een zeer gelukkige gedachte. Hoe ik mij verbetering voorstel? Eerstens door meer uitbreiding te geven aan de Aardrijks kunde en Geschiedenis op de school in dien zin, dat men alleen spreke over het mooie, goede en nuttige en het onbeteekenende er uit late, b. v. Geschiedenis: geen uit het hoofd leeren van rissen jaartallen, vorstenhuizen en veldslagen, tenzij deze van invloed zijn geweest op de wereldgebeurtenissen. Bij aardrijkskundig onderwijs behooren lichtbeelden of minstens mooie foto's. Na de schooljaren geve men het volk gelegenheid zich te ontwikkelen door het openstellen van bibliotheken, houden van lezingen vooral op Zondag d.i. hun vrije dag zooals dit reeds zooveel jaren met succes in Zwitserland geschiedt. Men trach- te de kleine pers en bioscoop te winnen voor het geven van leerzame, niet droge, populaire verhandelingen en voorstel lingen. Tijd is er genoeg, mits men de haarkloverijen op godsdienstig en politiek gebied tegen ga, die toch absoluut geen goed re sultaat kunnen hebben en alleen het volk verdeelen. Wat zou er b. v. tegen zijn zoo van Rijkswege een weekblad kosteloos aan ieder werd thuisgezonden Zeker het zou geld kosten, maar zou het nut daar niet ruimschoots tegenop wegen? In dit weekblad had de regeering dan tevens een orgaan, waarin het de vereischten, enz. voor de verschillende Rijks betrekkingen kon publiceeren. Zoo o. m. voor den militairen dienst. Wanneer dan een ieder die eenige of meerdere jaren in dien dienst zijn beste krachten

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 588