- 46 met het onderricht van de nieuwe methode bij den troep, zelf voldoende geoefend en geschikt waren voor die taak en vooral, of zij de methode begrepen. Want dit staat bij mij vast, zegt schrijver, dat niemand met overtuiging datgene kan onderwijzen, wat hij zelf niet volkomen beheerscht. Mocht ondanks alle pogingen van de voorstanders der nieuwe schietmethode toch teruggegaan worden tot de oude, dan zegt schrijver hoop ik zeer, dat het Ned. Leger gespaard moge blijven voor het feit, dat het te eeniger tijd die nieuwe methode toch zal moeten invoeren, omdateen vreemd leger de oorlogsbruikbaarheid der nieuwe methode begreep en haar daarom in praktijk bracht. Waar wij infanteristen hier in Indië evenzeer belang stellen in alles wat het vraagstuk der schietopleiding betreft, kan het zijn nut hebben, dat wij ook kennis nemen van den strijd, die in genoemde brochures wordt gestreden. Yan het meeste belang voor ons, is de door den heer Lager- werff opgeworpen tegenstelling: het principe „der juiste richting" of dat van den juiste-snellen aanslag." L. is van meening dat de juist-snelle aanslagmethode, dat het snel coördineeren, neerkomt op het snel achter elkaar af geven van schoten zonder richten. De gegronde redenen voor de invoering der snel-coördinatie verwarrende met de uitvoering daarvan, denkt ook L. dat de voorstanders zeggen: in den oorlog schiet de groote hoop vlug en zonder richtendus in vredestijd is het richten vrijwel over bodig. En dit is niet waar\ De voorstanders willen het richten grondig onderwijzen, dit blijkt voldoende uit de zorg door het S. Y. I. besteed aan dit onderdeel der opleiding. Waar streeft men naar bij het beoefenen van den juist snellen aanslag? Naar het in ééns gericht in den aanslag komen. Waarom Omdat het vuur werkzamer zal zijn op het gevechtsveld, waai de man zijn schot zonder tusschentijdsche richting op den aanslag doet volgen, zoodra hij onder de geweldige, ontzenu wende invloeden van het gevecht komt. De uitvoering? Begrijpelijkerwijze zal de bekwaamheid in den juist-snellen aanslag eerst langzamerhand worden verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 58