594 de grootte der individueele spreiding, die op blz. 25 regel 1 v. b. twee maal zoo groot gesteld is als de normale. Nemen wij dit echter als juist aan, dan staat een tiental regels verder: De kopschijf van het S. V. heeft een tref'baar oppervlak niet van 0.15 M2., doch van 0.10 M2. (zie noot 14), zoGclat het procentgetal 98,6 nog vermenigvuldigd moet worden met den factor 2/s, dus 65,6. Van 5 schoten heeft men alzoo 3 treffers te verwachten 1). Niet is oppervlakkiger dan het door mij gecursiveerde deel. Denkt men zich n. 1. de schijf met een minimumbreedte (bij de hals) van 16 c.M., dan is er geen twijfel aan of alle tref fers in een deel der schijf, begrensd tusschen boven- en onder kant der gegeven schijf en twee vertikale lijnen getrokken door de punten waar de schijf het smalst is, zullen behooren tot het aantal, opgevangen door de geheele schijf. Nu wil ik echter de treffers buiten de denkbeeldige schijf van 0.3 M. hoog en 0.16 M. breed eens buiten beschouwing laten, zoodat mijn uitkomst reeds te klein is. In mijn schijf heeft men dan (ver gelijk blz. 25 A. S. Y.) hetzelfde procent treffers in de hoogte, n. 1. 98,6 voor de breedte is de betrekkelijke doelafmeting dan 16:6,2 2,58, waarbij behoort zie bijlage III 91,8 °/0. Te verwachten aldus: 90.5 Van 5 schoten heeft men alzoo 4 a 5 (dus niet 3) treffers te verwachten. Nu ben ik het ook niet met deze uitkomst eens, maar dit ligt aan het reeds genoemde verschil van meening omtrent de verhouding tusschen individueele en normale spreiding. Nu ten slotte nog ad c der Inleiding: uit een en ander lee ring te trekken voor de praktijk van den oorlog. Dit geschiedt m. i. beter door veelvuldig zijne berekeningen van a tot z zelf te maken, dan door gewoonweg machinaal eenige gegevens, uit staatjes verzameld, bij elkaar te voegen, zoodat ook hier het doel beter bereikt ware door het A. S. V., wat het ballistisch gedeelte betreft, uitsluitend te doen bestaan uit een volledige en juiste schootstafel, benevens de elementaire beginselen der trefkansberekening. 1) Cursiveering van den schrijver.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 614