604 - de ontploffing ervan niet verzekerd is en het projectiel slechts weinig spring- stukken levert, waarvan de snelheid en dus de uitwerking gering is. Zijn granaten daarentegen, bestaande uit een licht omhulsel en alleen werkende door de kracht van de ontploffing van het springmiddel, werkten met een slagkwikpatroon en een stuk Bikford vuurkoord, ongeveer 30 cM. lang, dat voor het werpen op de een of andere wijze aangestoken werd. Hij beschrijft de werking van de granaten als volgt. „Men bezigde de granaten om de stormaanvallen af te slaan, wanneer de vijand op 40 a 50 pas gekomen was, dan wel om de aanvallers te verdrijven uit een stuk loopgraaf, waarin zij zich na of tijdens een aanval hadden vastgezet. Ook werden ze bij uitvallen gebruikt om de werken van den vijand te vernielen. „Daarin werden de granaten door niets overtroffen. Een enkele granaat vallende in een groep aanvallers stelde minstens 5 of6 man buiten gevecht. Onze soldaten hadden zulk een vertrouwen in de handgranaten, dat zij niet rustig in de loopgraven konden slapen, wanneer zij niet een voldoend getal bij de hand hadden. „In het vuur van de actie lieten velen hun geweer eenvoudig in den steek om granaten te gooien. In elke compagnie had men voor dezen dienst specialiteiten; dat waren de dappersten en de flinksten. Aan die „grenadiers" komt de eer toe van het succes bij iederen uitval en het verjagen der Japanners uit hunne loop graven. „Met een zak vol handgranaten gingen drie .grenadiers" erop uit om een halve vijandelijke compagnie uit een loopgraaf te ver jagen. De aanvoerder gin? het eerst de loopgraaf binnen met een projectiel in de hand. Gekomen bij de travers het dichtst bij de Japanners, stak hij de lont aan en wierp de granaat over de travers, terwijl hij haar onmiddellijk door een of twee andere deed volgen. Zoodra de ontploffingen weerklonken hadden, wierpen de, de grena diers volgende met geweren bewapende soldaten, zich in de loop graaf, maakten de gewonde Japanners af en bezetten het veroverde gedeelte. Dan werd op dezelfde wijze een volgend gedeelte onder handen genomen. „Wanneer de Japanners verjaagd moesten worden uit een loop graaf', die te dicht bij lag, dan rukten een tien- tot vijftiental gre nadiers gedurende den nacht uit, slopen tot in de onmiddellijke na bijheid van de sappe en wierpen er 20 tot 30 granaten in. Na afloop van die bewerking was er geen levende Japanner meer in de loopgraaf te bekennenze waren allen gevlucht en de sappe bleef in onze handen tot het aanbreken vau den dag en soms zelfs no? 2 of 3 dagen lang „Men kan met zekerheid zeggen, dat, zonder de handgranaten, de plaats (Port-Arthur) het nooit tot Januari 1905 uitgehouden zou hebben." De schrijver heeft zelf 63500 granaten doen vervaardigen, en daar hij niet de eenige was, die ze produceerde, schat hij. dat de Russen er geduren de het beleg minstens 100,000 gebruikt hebben en dat van de voor Port- Arthur buiten gevecht gestelde Japanners minstens een vierde getroffen

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 624