607 trompetters en ordonnansen en welhaast koinen daar nog seiners-telefonisten bij, niet in staat is de taak eener batterij in tactisch verband te vervullen. »Is daarentegen tevoren bekend, welke sterkte zal moeten worden voor gesteld, dan levert het markeeren van een betrekkelijk groot aantal batterijen met een geringe artilleriemacht geen bezwaar, want even goed als met een sectie, kan men een batterij voorstellen door twee vuurmonden en bijna even goed door één stuk of een enkelen vuurmond; voor doelvoorstelling bewijzen zoo noodig wat eenvoudige silhouetten uitstekende diensten, en men krijgt personeel en paarden vrij om de zoo geformeerde batterijen zelfs kwistig met hulporganen te bedeelen". De 4e. aflevering van het Orgaan van de bereden Artilleriebevat e9n beschouwing over de vraag, die elke Wapen- en Dienstchef zich moet stellen, n.l. Wegen de nadeelen bij eene door mij gedachte wijziging in een regle ment wel op tegen de voordeelen, die aan die wijziging verbonden zijn!" Zij, die behooren tot het Wapen der Artillerie kunnen meespreken over de ellende teweeggebracht door die wekelijks verschijnende wij zigingsblaadjes; zij zijn dan ook doordrongen van het feit, dat geen een artillerist op de hoogte is van zijn reglementen, zelfs niet van die, betreK- king hebbende op het onderdeel van het Wapen waarbij zij dienen. Als men echter denkt, dat dit alleen het geval is bij de Artillerie, dan vergist men zich schromelijk. Ook bij de Infanterie heeft men de laatste jaren kunnen genieten van herhaaldelijke vervanging van en ver andering iu reglementen. Neemt men daarbij dan nog de omstandigheid, dat vele officieren te velde waren, dan kan ook van dit Wapen gezegd worden, dat kennis van reglementen bij officieren en kader gering is, zeer ten nadeele van oefening en tucht. En reeds bereikten ons berichten omtrent invoering van een nieuw Velddienstvoorschrift, Reglement op de exeercitiën der Inf., Handleiding voor den optischen seindienst, en wellicht volgen er nog meer. Wanneer zal de rust en kalmte in ons Leger, wat betreft de reglementen en voorschriften, wederkeeren Schrijver van dit artikel zegt dan ook terecht; »Zijn door veranderde tactische inzichten, door verbetering der technische hulpmiddelen reglementswijzigingen noodig, men brenge ze aan, maar men bedenke zich wel, wijzigingen aan te brengen, waarvan het nut niet gesteld kan worden tegenover de daaraan verbonden nadeelen". Laten Wapen- en Dienstchefs dit steeds voor oogen houden In een artikel „Dekking van Veldartillerie'', opgenomen in Mavors No. 4 treffen wij aan een applicatorische studie van de wijze waarop artiller ie door infanterie beveiligd wordt. Wij bevelen aan dit lezenswaardige artikel te toetsen aan hetgeen het Reglement op de exercitiën der In fanterie II zegt omtrent dekking van artillerie", daarbij verwijzende naar L. B. V. sub 3, luidende: »Is een militair eene taak opgedragen, waarvoor een dekkingsdetachement noodig is, dan is de commandant daarvan, ook al is hij hooger of ouder in rang of graad, verplicht de wijze van optreden van het detachement te rege len in overeenstemming met de aanwijzingen van hem, die de opdracht ontving." Militaire Spectator 1910 No. 4 Behalve het boeiend vervolg van het artikel: „De landing in Zeeland in 1809", waarbij wij verwijzen naar hetgeen wij in vorige afleveringen

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 627