608 - daaromtrent neerschreven, treffen ons in No. 4 van de Militaire Spectator twee artikelen, alle beide beschouwingen bevattende omtrent „het gebruik van teekens gedurende het infanteriegevecht." Dit onderwerp beschouwen wij van hoogst actueel belang. Te weinig wordt nog aandacht geschon ken aan den optischen seindienst, het middel bij uitnemendheid om gedurende het gevecht de verbinding te onderhouden tusschen wapens en commandanten en afdeelingen onderling. Het doet ons genoegen echter te verklaren, dat de optische seindienst de volle aandacht heeft van het Indisch Legerbestuur. Het vorig jaar werd een oommissie benoemd, bestaande uit een kapitein van den Gene- ralen staf als president en van elk wapen een officier als lid. Haar werd opgedragen eene handleiding samen te stellen, waarbij bij het seinen op groote afstanden het Morse-schrift gebezigd zou worden dit behoeft slechts gekend te worden door officieren, kader en een paar manschappen per sectie infanterie of artillerie en per peloton cavalerie terwijl voorts op de kleine afstanden eenige overeengekomen teekens, die ieder man moet kennen, zouden dienen tot het overseinen van be richten in den eenvoudigsten vorm. Behalve deze handleiding die intusschen het Legerbestuur reeds be reikt heeft heeft men echter in den boezem van elk wapen noodig een stel overeengekomen teekens, om bevelen, die op het gevechtsveld noch door middel van de stem noch door ordonnansen en dit komt bij de hedendaagsche oorlogen herhaaldelijk voor overgebracht kunnen worden, over te seinen. Heeft de Artillerie een dergelijk stel noodig om haar vuur in de bat terij te kunnen regelen, om bevelen over te brengen voor den op- en afmarsch in en uit de batterijstelling, voor de verbinding tusschen batterij en voorwagens en tusschen deze en den gevechtstrein, enz.; uit de hier- voren aangehaalde artikelen moge den Lezers van dit tjjdschrift blijken, dat ook een seinstelsel in den boezem van de Infanterie hoogst urgent is. De seinen dienen echter uit alle houdingen gegeven te kunnen wor den, dus ook uit de liggende. Hiermede hield schrijver van een der artikelen geen rekening; de andere deed zulks wel, doch voerde dit be ginsel niet consequent door in de door hem aangegeven teekens. Men bedenke, dat wil men uit de liggende houding seinen, men de teekens vertoont boven het door de schouders gedacht zijnde horizontale vlak. Het is bekend, dat reeds thans op teekens gemanoeuvreerd wordt, maar bij de Infanterie heeft ieder compagniescommandant zijn eigen sein stelsel, doch aangezien in het gevecht herhaaldelijk vermenging van onderdeelen plaats heeft en bovendien hier in Indië de manschappen herhaaldelijk aan overplaatsing blootstaan, daar behoeft het verder geen betoog, dat voor de geheele Infanterie één seinstelsel, te bezigen in den boezem van het Wapen, ontworpen moet worden evenals bij de Artillerie. Het recht in Nederlandscli Indië 1910 Hos. 1—2. Wij wijzen op het voor ons militairen zoo belangrijke artikel: Aan- teekening op de reclameregeling" Hierin wordt behandeld de regeling vóór 1874, dus vóór het verschij nen van de A. O. 1874 Ho. 10, en die na dat jaar (zie voornoemde A. O. zooals gewijzigd bij A O. 1881 No. 12 en 1909 No. 1). Schrijver stelt zich op het standpunt, dat, waar de wet voor een zoo tweeslachtige, zweven-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 628