57 den puntkogel onnoodig ernstiger gemaakt. Het versplinterde been zal in ieder geval vaak niet te genezen zijn vroegere of latere amputaties zullen noodzakelijk zijn en wie niet bet geluk heeft op bet slagveld ten gevolge van de bij deze verwondingen optredende groote verwoesting van de weeke deelen dood te bloeden, zal in veie gevallen later als kreu pele het land ten laste komen. Als troepenofficier en tacticus is ons dit feit onverschillig. Als medi cus beschouwen wij zulke verwondingen als onnoodige wreedheid en wij gelooven niet, dat zij noch in den geest van de „St. Petersburgsc.ie Verklaring" noch in dien van de „Haagsche Conferentie" zjjn. Dat doet echter weinig ter zake; machtige Staten hebben het projectiel eenvoudig toch ingevoerd -i Resumeerende komen wij tot de conclusie, dat de uitwerking uit een chirurgisch oogpunt van den 8 m.M. (wij in Zwitserland hebben 7,5) punt kogel niet aan den tactischen eisch voldoet. Om geene verwarring te veroor- zaken kunnen wij er kort aan toevoegen, dat diens ballistische eigenschappen zonder twijfel grooter zijn en uit dat oogpunt beschouwd zijne invoering wel wenschelijk is. Tengevolge van de grootere aanvangssnelheul is de baan belangrijk gestrekter; de bestreken ruimte op vlak terrein wordt daardoor grooter. Ook zullen fouten in het schatten van den afstand en in het stellen van het vizier zich minder doen gevoelen; daarbij komt nog, dat de hoogte en breedtespreiding bij den puntkogel kleiner is. Door bovengenoemde factoren wordt de trefkans verhoogd. In welken graad dit in den oorlog het geval zal zijn is niet uit te maken. Niet tegenstaande de Franschen in den oorlog van 1870/71 een malie opzich ten hooger staand geweer bezaten dan de Duitschers, waren hunne tret- uitkomsten toch niet beter en bekend is het, dat zij ontelbare malen over de Duitscbe liniën heen schoten, b. v. Mars- la- Tour (Honig), Beaugency (Lichtenstern). D 7 Door vermindering van het kogelgewicht tot 10 gram, welk door Holme als minimum is aangegeven, kan den soldaten een grooter aantal patro nen worden meegegeven. Naast de niet verhoogde, doch tactisch verminderde verwondingspres tatie worden aan de puntkogels nog de volgende nadoelen toegeschreven. Door de vergroote aanvangssnelheid is de gasdruk in den loop toe genomen en tengevolge daarvan de terugstoot krachtiger. Een heviger terugstoot werkt in ongunstigen zin op het schieten. De gedekte ruim ten de doode hoeken, zullen door de grootere gestrektheid van de baan werkelijk grooter worden. Wat vroeger geene dekking bood, zal nu juist dekking kunnen geven. Achter huizen, hoogten enz. zullen troepen in bijna tweemaal diepere formatie dan vroeger dekking vinden. Daarbij is ook de dieptespreiding vergroot, welke echter op grootere a.standen de trefkans doet verminderen. Afgescheiden van de onvoldoend groote verwondingsprestatie zijn de puntkogels, niettegenstaande besliste nadeelen, in het voordeel. Dat echter de verwondingsprestatie niet als „quantite negligeable be handeld mag worden, werd reeds in 1907 van tactische zijde dringend Ilet^is voor het beoogde doel niet voldoende met een bepaald aantal schoten een maximum aantal vijanden te treffen, maar de getroffenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 69