Detacheering bij de normaalschietschooi. 59 plaats heeft, als er geen lucht bij aanwezig is. IJzer in volledig lueht- vrij water bleek glanzend te blijven zonder roest, doch als de lucht toetrad, ving het roesten aan. Yooral sterk was de roestvorming nabij de oppervlakte van het water of daar, waar luchtbellen telkens nieuwe lucht aanvoerden. In Berlijn ziet men in de zuurstof nog het actieve bestanddeel der lucht bij het roesten, doch de Engelsehman Moody meent door een reeks van proeven te hebben bewezen, dat het koolzuur de hoofdoorzaak is. Geringe hoeveelheden koolzuur waren voldoende, om de roest te doen ontstaan. Ook werden proeven genomen, met ge polijst ijzer in gedistilleerd water gelegd, waarin een stroom van lucht werd gevoerd, die volledig van koolzuur was vrij gemaakt. Vervolgens liet men deze van koolzuur bevrijde lucht over het ijzer stroomen, en het ijzer bleef even glanzend als voorheen. Doch als er gewone lucht over werd gevoerd, was de oppervlakte spoedig geroest. Deze proeven, vroeger door Prof. Calvert genomen, hadden reeds geleerd, dat droog koolzuur geen oxydatie doet ontstaan, doch dat de chemische werking het sterkst is, als ijzer met zuurstof en koolzuur in vGchtigen toestand in aanraking komt. Vragen van den Dag jrg. 24a Afl. 7. De ministers van Koloniën en van Oorlog zijn bij kon. besluit gemach tigd om van het persoreel van het leger in Ned.-Indië, dat bij de Kolo niale Reserve dient of op uitzending naar Indië wacht, zoomede van de officieren van genoemd leger, met verlof in Europa aanwezig: lo. te detacheeren bij het vaste personeel der Normaal-Schietschool te 's-Gravenhage één kapitein, één eerste-luitenant, twee sergeantmajoors, sergeanten of fouriers en twee soldaten, allen van de infanterie; 2o. jaarlijks aantewijzen ter bijwoning van een of meer cursussen in het schieten bij de genoemde school ten hoogste 20 subalterne officieren en 40 onderofficieren 3o. jaarlijks aantewijzen ter bijwoning van een of meer cursussen in het schermen en de gymnastiek aan de meergenoemde school: ten hoogst 10 subalterne officieren en 30 onderofficieren 4o. jaarlijks aantewijzen ter bijwoning van een of meer cursussen aan de werkplaatsen voor draagbaro wapenen aan de Hembrug, ten hoogste 12 subalterne officieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 71