71 familieleden van Javaansche hoofden als officieren of onderofficieren in het leger zullen dienen, zal de weg tot verkrijging van een vrijwillig volksleger vanzelf gebaand zijn. Het geldt hier niet een vraagstuk, dat men kan beantwoorden met een phrase als deze, die in het antwoord van den Minister voorkomt. Oos zelfbehoud hangt er van af, het is in Indie ons ito be or not to be. Als wij niet zullen hebben een inlandsche reserve, zullen wij nimmer hebben „eene reserveDaarom moet hier eens krach tig de hand aan het werk worden geslagen. Allereerst moeten de regenten op Java voor dat denkbeeld worden gewonnen. Er kunnen eenvoudige klassen worden opgericht, bijv. te Malang, Magelang en Bandoeng. Daar kunnen Javaansche onderofficieren en luitenants op practische wijze gevormd worden, dat wil zeggen klassen met een eenvoudig en practised studieprogram. Ik noem bij voorbeeld alleen de inlandsche talen en de Hollandsehe, ik noem de cijferkunst, maar voornamelijk de tactiek, de wapenkennis. De opleiding moet practisch zijn. Men moet hen niet vermoeien met geleerde zaken. Men overlade hen niet! En dan heb ik het meeste vertrouwen, dat er beste officieren zullen kunnen gevormd worden Ik denk hier aan de officieren van het legioen van Mangkoe Negoro, waarmede ik geconverseerd heb gedurende mijn verblijf op Soerakarta, die in de practijk uitmuntende infanterieofficieren waren. Elke Javaan die dienst neemt, worde genoopt na ontslag uit den dienst eenige jaren reservist te blijven en in elke residentie worde aanvankelij een compagnie opgericht, welke natuurlijk later door meerdere van dat volksleger kan worden gevolgd. Ik resumeer das De organisatie zij a. hoofdmacht Europeesche afdeelingen, waarbij hulpwapens b. compagnieën inlandsche infanterie licht gewapend bijv. met de karabijn c. volksleger geschoeid op de leest van die compagnieën. En ten slotte de organisatie en bewapening vau het leger zij gericht op een krachtig tactisch offensief, dat wil zeggen, men schenke aan het leo-er al die technische hulpmiddelen welke op de Javaansche terreinen de weerkracht kunnen verhoogen Met deze laatste zinsnede van den geachten spreker zijn we het vol komen eens Eerst de organisatie en de bewapening van het, leger zoo danig, dat daarmee met vertrouwen de vijaDd tegemoet gega.au kan worden. Bij die organisatie behooren „al die technische hulpmiddelen, die op Javaansche terreinen de weerkracht kunnen verhoogen" en die geen andere zijn dan de technische hulpmiddelen sedert jaar en dag reeds elders in gebruik, als mitrailleurs, zoeklichten, ballonafdeelin- gen. houwitserbatterijen, enz. enz. En al het geld, dat beschikbaar ge steld wordt, bezigen om het leger geschikt te maken voor zijn tweede taak, de verdediging onzer koloniën tegen een B. V. Is het leger daar voor eenmaal klaar, dan kan eraan gedacht worden geld uit te geven voor hulpkorpsen te recruteeren uit de Inlandsche bevolking. Zonder de kerndie ook de heer van Vlijmen wil, in staat om den vijand op te houden, zoodat voor de afdeelingeu volksleger de gelegenheid bestaat tot het voeren van den kleinen oorlog, zonder de kern, die ten slotte

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 83