78 in het infanterie-projectiel men kan natuurlijk het geweer niet wijzi gen, dat ware te kostbaar dat het voldoet aan eischen, welke aan een behoorlijk oorlogswapen moeten worden gesteld. De heer ter Laan merkt op. dat de oorlogsbegrooting weer hooger is dan voor 1909, maar hij moet toegoven, dat dit gedeeltelijk tenminste op zijn aandrang mede geschied is (de 176000 voor de soldij verhooging). Gedeeltelijk, want het snelvuurgeschut is hieraan ook schuld. Bezuiniging is noodig. Deze is volgens hem te bereiken door het getal hoofdofficie ren bij het I. leger te verminderen en de bepaling af te schaffen, dat na twee jaar dienst in een rang recht op pensioen voor dien rang wordt verkregen. Na gesproken te hebben over de noodzakelijkheid van de regeling van de rechtspositie van de Indische officieren en van een betere inrichting van de beoordeelingen, wijdt hij een enkel woord aan den toestand van de onderofficieren en soldaten. „Evenals ik gesproken heb voor het recht van bestaan van een bond van officieren, meen ik, dat de Indische Regeering moet samenwerken met den Bond van Onderofficieren „Ons aller belang" en den bond van soldaten „Voor Koningin en Vaderland". Het kan niet anders dan ge makkelijk zijn voor de regeering zelf en bevordelijk voor een goeden gang van zaken, als zij uit den mond van deskundigen langs den meest regelmatigen weg hoort, welke klachten en grieven er zijn en op welke wijze men meent, dat daarin verbetering kan worden gebracht. „Nu is ook altijd gezegd, dat reen dit doet. Maar in een van de laatste nummers van het orgaan van „Voor Koningin en Vaderland", „Ons Vaandel" lees ik, dat in de laatste 2 jaar niet anders dan geringe verbeteringen tot stand gekomen zijn, maar de voornaamste wenschen van de vereeniging zijn blijven liggen. „Hieruit trek ik de conclusie, dat er door de regeering wel een beetje meer kon worden gelet op de door de vereeniging uitgesproken wenschen. „Nu die bond bestaat, is het niet noodig hier in de Kamer uit te weiden over tal van bijzondere punten en ik zal dit dan ook niet doen. De Regeering heeft in het orgaan het middel, om gewaar te worden, waarom her te doen is Questies als betere kleeding, indemniteit voor marschvoeding en toelage te velde, ingebracht door den bond van onder officieren questies betreffende de voeding, ingebracht door den bond van soldaten, zijn nu voor de Regeering duidelijk en zij behoeft die niet te vernemen door ingezonden stukken in de verschillende bladen, maar weet rechtstreeks door middel van de vereeniging zelf wat zij wil. „Waar men ziet, dat de vereeniging „Ons aller belang" een paar duizend leden telt, allen onderofficieren in het Nederlandsch-Indische leger, en dat het aantal leden van den soldatenbond natuurlijk veel grooter is en een aanzienlijk gedeelte van het Indische leser omvat, spreekt het van zelf, dat het voor de Regeering van het uiterste belang is, zich met die organisaties in te laten en haar billijke wenschen in te willigen. „Het streven van de soldatenvereeuiging blijkt o. a. uit de bestrijding van den sterken drank in en buiten de kazerne. Na nog enkele opmerkingen ten beste gegeven te hebben over voeding en naar zijne meening te hooge contributie voor het Weduwen en Wee- zenfonds voor de mindere militairen, zegt de heer ter Laan: In een van de organen van den soldatenbond zag ik deze leuze: „Weg met Ngawi en weg met Tjimahi!"

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 90