83 Officieren bij de Besiuursacademie, hielen betreft van den chef van den generalen staf, ook voor wat betreft het genoemde toezicht 2o. het deelnemen aan door het legerbestuur goedgekeurde wedstrijden in luchtscheepvaart, in het behruik van automobielen, in gymnastiek schermen, zwemmen en gymnastische spelen, voor hen die daaraan deel nemen met toestemming van den commandeerende officier van het korps of die als zoodanig fungeertvoor zooveel de luchtscheepvaart en het gebruik van automobielen betreft, met toestemming van den chef van den generalen staf; 3o. de voorbereiding tot, alsmede de deelneming aan alle wedstrijden te paard, mits zoowel de voorbereiding als deelneming geschieden met goedvinden van den commandeerende officier van het korps of die als zoodanig fungeert. Hieromtrent wordt in het Bat. Nieutvsblad van 1 Dec. opgemerkt Zooals men uit de mailberichten weet, is in de Yereeniging van Amb tenaren bij het Binnenlandsch Bestuur de vraag gesteld, of de officieren die tot het bijwonen van de lessen aan de N. I. Bestuursacademie zijn toegelaten, later in het corps bestuursambtenaren zullen worden opge nomen. Yoor die vraag bestond alle reden, gegeven de wijze waarop in de laatste jaren gebruik is gemaakt van de diensten van officieren in allerlei richtingen. Niemand wist echter op de vraag een antwoord te geven. Schrijver weet echter mede te deelen, dat reeds lang, tien tallen jaren geleden, door het indisch legerbestuur bij de regeering is aangedrongen om eenige officieren door een detacheering bij het binnenlandsch bestuur in te wijden in de geheimen van den civielen dienst. De motiveering van dat voorstel lag geheel voor de handniet alleen toch dat een dergelijke plaatsing beschouwd zou kunnen worden als een aanvulling van en vervolg op de aan de Hoogere Krijgschool gemaakte studiën en als een middel om het gezichtsveld van de heeren te verruimen, maar ook voorzag zij in de altijd bij of na expeditiën bestaande behoefte aan offi cieren, geschikt om tijdelijk met civiel gezag bekleed te worden. De aan die detacheering verbonden kosten bleken echter een bezwaar. Sedert is plaatsing van officieren in burgerlijke betrekkingen en waar neming door officieren van civiel gezag, in plaats van tot de uitzonde ringen te behooren, langzamerhand vrijwel regel gaan worden. Met deze omstandigheid rekening houdende, kan men komen in het besluit van het ministerie van koloniën om militaire verlofgangers die daartoe lust gevoelen, door het bijwonen van de lessen aan de bestuurs academie in de gelegenheid te stellen om wat wijsheid omtrent het civiel bestuur op te doen. Daarmede worden twee vliegen in één klap geslagen. De heeren worden op hun eigen wensch aan de verveling en aan de straat onttrokken en doen allicht zooveel op dat ze later als waarnemend burgerlijk ambtenaar meer waard zijn dan geheel onvoorbe reide collegas. Yan een vooropgezet voornemen om hen, bij met succes doorgemaakte studiën, definitief in het korps ambtenaren op te nemen, kan geen sprake zijn, ook al is de mogelijkheid daarom nog niet uitgesloten dat officieren,

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 95